Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone paliwo będzie ogrzewać mieszkańców Sanoka

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. UM Sanok.
Władze Sanoka stawiają na ekologię. Ciepło dla mieszkańców będzie produkował kocioł na biomasę. Produkcja nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy leśnej do spalania w kotle wodnym.

W Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej została podpisana umowa, na finansowanie budowy kotła na biomasę, o mocy 7 MW.

W podpisaniu umowy wzięli udział: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Tomasz Matuszewski, burmistrz Miasta Sanoka, oraz Zarząd Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o w osobach:. Krzysztof Jarosz i Elżbieta Drwięga.

Koszt kotła i nowej instalacji to około 16,2 mln zł. Ponad 7,5 mln zł stanowi bezzwrotna dotacja z dofinansowania w ramach „Programu Ciepłownictwo Powiatowe” prowadzonego przez NFOŚiGW.

Zielone paliwo

- Ta inwestycja jest bardzo ważna dla spełnienia regulacji unijnych dotyczących europejskiego zielonego ładu, poprawy jakości środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa ciepłowniczego dla mieszkańców, a przede wszystkim podniesienia jakości życia mieszkańców Sanoka – powiedziała podczas podpisaniu umowy Małgorzata Jarosińska - Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kocioł będzie stanowił podstawowe źródło do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Wariant ten został wybrany jako najlepszy z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Kocioł na biomasę będzie pracował od 25% do 100% swojej mocy. Praca z różną mocą w ciągu roku wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim, konieczności współpracy z innymi kotłami w sezonie grzewczym oraz przyjętego wariantu modernizacji systemu ciepłowniczego.

- Systemy energetyczne i ciepłownicze rozproszone w mniejszych miejscowościach, takich jak Sanok, są bardzo kluczowe z punktu widzenia ochrony środowiska, ekologii czy zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy, aby te systemy przechodziły w jak najbardziej nieemisyjne, a nasz program „Ciepłownictwo Powiatowe” pomoże ten cel osiągnąć - mówił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

- Przed nami kolejna ważna zarówno dla miasta jak i dla spółki SPGK inwestycja. Druga po modernizacji oczyszczalni ścieków w Trepczy w 2013 roku. Takie działania rozwoju różnych obszarów miasta podejmujemy z myślą o mieszkańcach. Budowa kotła na biomasę otwiera nowy rozdział związany z tym, aby emisja, CO2 była zachowana na niższym poziomiem, a Sanok kojarzyło się z czystym powietrzem - dodał Tomasz Matuszewski burmistrz Miasta Sanoka.

Sanok miastem efektywnego systemu ciepłowniczego

Obecnie w ciepłowni Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach wodnych - węglowych, które dostarczane jest do sieci cieplnej będącej własnością SPGK. Produkcja w kotle na biomasę zastąpi część tej produkcji.**Będzie ona stanowiła około 56% produkcji całkowitej ciepła w ciepłowni Kiczury. Oznacza to, że system ciepłowniczy Sanoka sprosta regulacjom unijnym** i uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego. To oznacza, że znacząco obniży się emisja zanieczyszczeń.

- Stawiamy na ekologię, Obniżenie emisji o połowę oraz wyjście z systemu ETS i uniknięcie opłat związanych z emisją, to nasze dwa główne cele, jakie z myślą o tworzeniu taniego ciepła dla mieszkańców rozpoczynamy – powiedział Krzysztof Jarosz, Prezes Zarządu SPGK Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto