Zielone paliwo będzie ogrzewać mieszkańców Sanoka

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. UM Sanok.
Udostępnij:
Władze Sanoka stawiają na ekologię. Ciepło dla mieszkańców będzie produkował kocioł na biomasę. Produkcja nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy leśnej do spalania w kotle wodnym.

W Sali Herbowej Urzędu Miasta Sanoka pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej została podpisana umowa, na finansowanie budowy kotła na biomasę, o mocy 7 MW.

W podpisaniu umowy wzięli udział: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Tomasz Matuszewski, burmistrz Miasta Sanoka, oraz Zarząd Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o w osobach:. Krzysztof Jarosz i Elżbieta Drwięga.

Koszt kotła i nowej instalacji to około 16,2 mln zł. Ponad 7,5 mln zł stanowi bezzwrotna dotacja z dofinansowania w ramach „Programu Ciepłownictwo Powiatowe” prowadzonego przez NFOŚiGW.

Zielone paliwo

- Ta inwestycja jest bardzo ważna dla spełnienia regulacji unijnych dotyczących europejskiego zielonego ładu, poprawy jakości środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa ciepłowniczego dla mieszkańców, a przede wszystkim podniesienia jakości życia mieszkańców Sanoka – powiedziała podczas podpisaniu umowy Małgorzata Jarosińska - Jedynak, minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kocioł będzie stanowił podstawowe źródło do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Wariant ten został wybrany jako najlepszy z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Kocioł na biomasę będzie pracował od 25% do 100% swojej mocy. Praca z różną mocą w ciągu roku wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim, konieczności współpracy z innymi kotłami w sezonie grzewczym oraz przyjętego wariantu modernizacji systemu ciepłowniczego.

- Systemy energetyczne i ciepłownicze rozproszone w mniejszych miejscowościach, takich jak Sanok, są bardzo kluczowe z punktu widzenia ochrony środowiska, ekologii czy zrównoważonego rozwoju, a przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego. Chcemy, aby te systemy przechodziły w jak najbardziej nieemisyjne, a nasz program „Ciepłownictwo Powiatowe” pomoże ten cel osiągnąć - mówił Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

- Przed nami kolejna ważna zarówno dla miasta jak i dla spółki SPGK inwestycja. Druga po modernizacji oczyszczalni ścieków w Trepczy w 2013 roku. Takie działania rozwoju różnych obszarów miasta podejmujemy z myślą o mieszkańcach. Budowa kotła na biomasę otwiera nowy rozdział związany z tym, aby emisja, CO2 była zachowana na niższym poziomiem, a Sanok kojarzyło się z czystym powietrzem - dodał Tomasz Matuszewski burmistrz Miasta Sanoka.

Sanok miastem efektywnego systemu ciepłowniczego

Obecnie w ciepłowni Kiczury produkowane jest ciepło w kotłach wodnych - węglowych, które dostarczane jest do sieci cieplnej będącej własnością SPGK. Produkcja w kotle na biomasę zastąpi część tej produkcji.**Będzie ona stanowiła około 56% produkcji całkowitej ciepła w ciepłowni Kiczury. Oznacza to, że system ciepłowniczy Sanoka sprosta regulacjom unijnym** i uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego. To oznacza, że znacząco obniży się emisja zanieczyszczeń.

- Stawiamy na ekologię, Obniżenie emisji o połowę oraz wyjście z systemu ETS i uniknięcie opłat związanych z emisją, to nasze dwa główne cele, jakie z myślą o tworzeniu taniego ciepła dla mieszkańców rozpoczynamy – powiedział Krzysztof Jarosz, Prezes Zarządu SPGK Sp. z o.o.

UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie