Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowane Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Liczne dioramy prezentujące bieszczadzką faunę i florę, „ożywione” dzięki nowoczesnym rozwiązaniom multimedialnym, skamieniałości prezentujące zamierzchłą historię Bieszczad oraz doskonale odwzorowane elementy architektury, fotografie i audiowizualne instalacje opowiadające o lokalnej kulturze – wszystko to można już zobaczyć w Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

- Nowa wystawa zajmuję powierzchnię ponad 850 mkw. i składa się na nią około 30 stanowisk ekspozycyjnych łączących zabytkowe eksponaty, makiety, dioramy z najnowocześniejszą technologią multimedialną – wylicza dr. Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Nie zabraknie też eksponatów interaktywnych. Naszą intencją było stworzenie wystawy, która pozwoli zaprezentować zbiory muzealne w sposób interesujący dla współczesnego odbiorcy.

Niemal połowę ekspozycji stanowią liczne dioramy, które bardzo dokładnie odwzorowują bieszczadzkie krajobrazy. Największa z nich zajmuję powierzchnię 60 metrów kwadratowych. Natomiast diorama przedstawiająca żeremia bobrów, zawiera wielkoformatowe ekrany LED, dzięki, którym cała instalacja do złudzenia przypomina prawdziwą żyjącą kolonię tych pracowitych zwierząt. Ciekawym elementem ekspozycji jest również wmontowany w studnię nowoczesny ekran, na którym prezentowana jest lokalna legenda o zakochanej młodej parze.

- Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wystawa nie jest jedynie zbiorem eksponatów, ale tworzy spójną narrację – mówi Marcin Wojczyński, prezes TRIAS AVI, generalnego wykonawcy odpowiedzialnego za modernizację Muzeum. - Myślę, że historia opowiedziana w nowym Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego będzie doskonałym uzupełnieniem wycieczek po okolicznych lasach i połoninach.

Oprócz zaprojektowania i zrealizowania ekspozycji oraz oprawy wizualnej, warszawska spółka TRIAS AVI odpowiedzialna była także za modernizację wnętrz Ośrodka Edukacji Ekologicznej. W ramach tej części zadania powstała także winda, która ułatwi dostęp do obiektu osobom o ograniczonej mobilności.

Obecnie trwają jeszcze prace modernizacyjne obejmujące elewacje budynku. Ich zakończenie planowane jest na koniec września 2022 r.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to 7 409 744 zł netto, z czego 3 784 289 zł netto przeznaczono na wystawę. Projekt został dofinansowany z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospdodarki Wodnej w Warszawie.

Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego zlokalizowane jest w Ustrzykach Dolnych przy ul. Bełskiej 7. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających: od wtorku do soboty: 9:00 – 17:00 od lipca do sierpnia również w niedzielę: 9:00 – 14:00. Szczegóły na stronie: www.bdpn.pl

TRIAS to firma z polskim kapitałem, funkcjonująca na rynku od ponad 25 lat. Spółka realizuje dla klientów biznesowych oraz klientów z sektora publicznego złożone inwestycje, w których wykorzystywane są m.in. nowoczesne technologie audio-video. Na przestrzeni lat firma rozwijała się i poszerzała zakres swojej działalności. Obecnie TRIAS przyjmując rolę generalnego wykonawcy, działa na każdym etapie inwestycji – od wspólnej kreacji, projektowania, poprzez integracje i wdrożenia, kończąc na wsparciu technicznym. Wśród zrealizowanych przez TRIAS AVI inwestycji warto wymienić: instalacje teletechniczne na stadionie Euro 2012 w Gdańsku, Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, Centrum Przyrodnicze przy Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Centrum Dialogu Przełomy-Muzeum Narodowe w Szczecinie, Art Déco w Płocku, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie, Podziemia Rynku Głównego w Krakowie, ERGO ARENA w Gdańsku. Spółka była także jednym ze współtwórców pawilonu niemieckiego na Expo w Astanie w 2017 roku, który otrzymał główną nagrodę w kategorii „Best Interpretation of Theme”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na solina.naszemiasto.pl Nasze Miasto