Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zrzutka na zbiory kultury łemkowskiej w Komańczy

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
GOK Komańcza
Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Komańczy „Wilk”, organizuje zbiórkę pieniędzy na zrzutce.pl. Celem jest wykupienie od osoby prywatnej zbiorów kultury łemkowskiej, które stanowiły wyposażenie Izby Pamięci Kultury Łemkowskiej w Komańczy.

Po śmierci właścicielki pamiątki znalazły się w posiadaniu krewnych i zostały wystawione na sprzedaż. Ponieważ rodzina nie planuje kontynuować prowadzenia Izby Pamięci, właściciele kolekcji są gotowi odsprzedać całość zbiorów za 70.000,00 zł.

- Założona przez Panią Darię i Stefana Boiwków „Izba Kultury Łemkowskiej” stanowiła nieoderwany element regionu podnosząc w ten sposób jego atrakcyjność i przyciągając duże zainteresowanie turystów odwiedzających Komańczę – mówi Krystyna Galik - Harhaj, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. - Warto nadmienić, że Izbę odwiedzały znane osobistości, m.in. Elżbieta Dzikowska. Izba zawsze zachwycała swą indywidualnością i oryginalnością, bogactwem kolorów Kolekcja kultury łemkowskiej była oczkiem w głowie dla pani Darii Boiwki, która do ostatnich dni swojego życia udostępniała ją chętnie dla turystów- dodaje dyrektor.
Do akcji wykupienia zbiorów włączyła się też gmina Komańcza. Podjęła działania celem poszukiwania dofinansowania zewnętrznego na wykupienie zbiorów.
Natomiast Pani Jolanta Harna, Wiceprezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Komańczy założyła zrzutkę. W chwili obecnej na koncie znajduje się 8101 zł z potrzebnych 70 tysięcy. Do końca zrzutki zostały 33 dni.

Na kolekcję zbiorów kultury łemkowskiej składają się pamiątki rodzinne państwa Boiwków, w tym przedmioty codziennego użytku w gospodarstwie domowym jak: kołowrotek, żarna, misa, międlica, kosa, maślnica, młynek do kawy, skrzynia posagowa z 1912 r., walizka, żelazka z duszą oraz autentyczne stroje łemkowskie pochodzące z okolic Komańczy, Łupkowa, Dołżycy, Osławicy, Prełuków, Duszatyna. Wśród perełek można wyróżnić: bluzkę damską z 1859 r., kurtkę męską z ok 1912 r., tunikę z 1907 r., spódnice z 1915-1916 r., kamizelkę damską z początku XX w., chustę tybetkę z 1912 r., fartuszek z 1930 r. i wiele innych strojów. Kolekcję wzbogacają współczesne dzieła wykonane przez panią Darię, na które składają się: biżuteria koralikowa – krywulki, kolie i przepaski z koralików, koszule haftowane, poduszki (jaśki) haftowane, hardan, lalki w strojach łemkowskich i ikony oraz obrazy wyszywane haftem.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/xdc8s5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto