Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Karpaty – region, który wyróżnia się na tle Polski. Pamiętają o tym w gminie Komańcza [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Rzepedzkim Ośrodku Kultury podsumowano projekt pn. „Podążając zwyczajami i tradycjami karpackimi” realizowany w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna 2023 – dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Projekt trwał pół roku i zakończył się Przeglądem Karpackich Rękodzieł.

Przez 6 miesięcy zorganizowano szereg warsztatów, w tym: pisania ikon, który poprowadziła Olga Rudlicka, słomkarstwa uczyła Katarzyna Onacko, warsztaty wyplatania krywulek i biżuterii koralikowej poprowadziła Teresa Wasylów, a haftu krzyżykowego –Irena Wasylów. Ciężar warsztatów z kowalstwa artystycznego wzięli na siebie najbardziej znani kowale w karpackim regionie, czyli Agnieszka i Filip Paskowie z Kuźni Skarbów w Mokrem.

– Są to zawody i tradycje ginące i naszą idea było, by je zachować, aby przetrwały jak najdłużej – podkreśla Krystyna Galik-Harhaj, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy. – Warsztaty były międzypokoleniowe i uczestniczyły w nim zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. To dla nas ogromna radość. Chcemy, aby dzieci i młodzież były dumne z tego, z czego słynął ten region. Dzieci mamy bardzo aktywne i to one dają nam motywację do dalszych działań. Chcemy, by mogły kultywować tradycję, która jest charakterystyczna dla regionu Karpat. Pragniemy, by nie zapomniały o tym, bo jesteśmy regionem, który bardzo wyróżnia się na tle Polski.

Było to możliwe dzięki ministerialnemu dofinansowaniu w kwocie 20 tys. zł. Warsztaty trwały od maja do listopada b.r.

Warsztaty i ich efekty pokazano podczas specjalnej prezentacji filmowej, a z wytworzonymi dziełami można było zapoznać się w czasie wystawy w dniu 22 listopada b.r., zorganizowanej w Rzepedzkim Ośrodku Kultury. Zgromadziła ona liczne grono mieszkańców gminy Komańcza, którzy podziwiali nietuzinkowe dzisiaj wyrobu, które były powszechne jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

To jeszcze nie koniec atrakcji, gdyż zwieńczeniem projektu będzie wyjazd do Muzeum Koronki w Istebnej.

– Bardzo byśmy chcieli zaszczepić koronkę w naszym regionie, gdyż mamy bardzo utalentowane dzieci, młodzież i seniorów – dodaje pani dyrektor. – Do tej pory udało nam się zorganizować warsztaty haftu krzyżówkowego, a koronka jest również pięknym rękodziełem, które warto pokazywać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karpaty – region, który wyróżnia się na tle Polski. Pamiętają o tym w gminie Komańcza [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto