MKTG NaM - pasek na kartach artykułów
5 z 15
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Przepis na kapuśniaczki z Dzikowca...
fot. trzecitalerz.blogspot.com

Popularne na Podkarpaciu potrawy wielkanocne. Pomysły na świąteczne śniadanie i ciasta

Kapuśniaczki z Dzikowca

Przepis na kapuśniaczki z Dzikowca

Kapuśniaczki to wypiek, który znany jest w każdym zakątku Polski, jednak w różnych regionach różnie się je przygotowuje. Ciasto na kapuśniaczki może być drożdżowe, krucho-drożdżowe albo kruche. Farsz może być pikantny lub łagodny, z kapusty świeżej lub kiszonej, z grzybami suszonymi, świeżymi lub bez grzybów. Można do niego dodać cebulę smażoną na maśle albo zaprawić go skwarkami ze słoniny lub boczku. Nawet forma kapuśniaczków bywa różna – ruloniki, pakieciki, pierożki, kule…


I choć koncepcja tego specjału jest podobna, efekt końcowy bywa bardzo różny, dlatego mimo że kapuśniaczki piecze się w całej Polsce, jest to danie lokalne, które ma swoje charakterystyczne cechy związane z regionem, który reprezentuje.

W mikroregionie Płaskowyżu Kolbuszowskiego, w miejscowościach rozsianych na skraju dawnej Puszczy Sandomierskiej, od pokoleń piecze się kapuśniaczki w cieście drożdżowym. Do farszu używa się kapusty kiszonej, którą najpierw się gotuje, a potem zwykle jeszcze wysmaża z cebulą, a czasem z boczkiem. Cechą charakterystyczną dla kapuśniaczków z tych okolic jest forma. Lasowiackie gospodynie rozwałkowują ciasto, wycinają z niego kółka jak na pierogi i po wypełnieniu farszem zbierają brzegi do środka, ściskają, a następnie obracają. Powstaje niewielka drożdżowa kula o cienkim cieście, wypełniona kapuścianym farszem. W tym regionie do kapusty nie dodaje się grzybów. Charakterystyczny jest też smak drożdżowego ciasta. Nie jest to typowe ciasto wytrawne. Dodaje się do niego odrobinę cukru, dzięki czemu jest delikatne i współgra z kapustą.

W Dzikowcu koło Kolbuszowej (konkretnie w Starym Dzikowcu) przygotowuje się takie właśnie okrągłe kapuśniaczki, gdzie farsz z kiszonej kapusty i boczku zamknięty jest w lekko słodkim drożdżowym cieście. W tych okolicach kapuśniaczki nigdy nie były dodatkiem do czerwonego barszczu, czy innych dań. Były niezależnym daniem, poczęstunkiem którego nie mogło zabraknąć w Boże Narodzenie, Wielkanoc, na Zielną i przy młocce. Ich pieczenie wymagało czasu, więc i okazja musiała być szczególna, żeby uzasadnić oderwanie gospodyni od innych obowiązków. Niegdyś kapuśniaczki pieczono w piecach chlebowych, tuż po wypieku chleba. Przed włożeniem blach do pieca każdy kapuśniaczek smarowano gęsim piórem zamoczonym w roztrzepanym jajku, dzięki czemu kapuśniaczki piekły się na rumiany kolor. Czasem posypywano je makiem albo kminkiem. Kapuśniaczki smakują i na zimno i na ciepło.

Przepis Pani Balbiny Borowskiej ze Starego Dzikowca został opublikowany w „Wielkiej księdze tradycji kulinarnych województwa podkarpackiego” wydanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Składniki:

Ciasto:
500 g mąki pszennej
50 g drożdży
2 żółtka
1 jajko
250 ml mleka
1/2 łyżki tłuszczu (np. olej lub roztopione masło)
1/2 łyżki cukru
duża szczypta soli (ok. 1/3 łyżeczki)

Farsz:
1 kg kiszonej kapusty
150 g boczku
2 cebule
2 ząbki czosnku
sól i pieprz do smaku

Do wykończenia:
2 białka
suchy mak lub kminek

Kapustę odciskamy, kroimy dość drobno, wkładamy do garnka i podlewamy wodą. Gotujemy do miękkości, studzimy i odciskamy. Boczek kroimy w kostkę i smażymy. Dodajemy do niego drobno posiekaną cebulę i przesmażamy. Czosnek wyciskamy do kapusty, dodajemy boczek z cebulą i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dobrze jest przesmażyć kapustę przez 10-15 minut, żeby ją odparować z nadmiaru płynu.


Drożdże rozkruszamy i mieszamy z 1 łyżką mąki i 3 łyżkami letniego mleka (mąka i mleko ubrane z podanych wyżej ilości). Rozczyn zostawiamy na około 15 minut do wyrośnięcia. Następnie dodajemy do niego pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto tak, aby odchodziło od ręki. Przykrywamy je ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia.

Ciasto rozwałkowujemy nieco grubiej niż na pierogi (około 3-4 mm), szklanką wykrawamy kółka i nakładamy farsz. Brzegi ciasta zbieramy do środka, ściskamy i zlepionym miejscem układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Kapuśniaczki odstawiamy do wyrośnięcia. Przed włożeniem do piekarnika smarujemy je lekko roztrzepanym białkiem i posypujemy makiem (ewentualnie kminkiem). Pieczemy w temperaturze 180 stopni C (grzałka góra-dół) przez 20-25 minut.

Zobacz również

Płotki u progu sezonu wakacyjnego. Co się tam obecnie dzieje?

Płotki u progu sezonu wakacyjnego. Co się tam obecnie dzieje?

Włochy o gola lepsze od Albanii. Mistrzowie Europy "podpuścili i skasowali"

Włochy o gola lepsze od Albanii. Mistrzowie Europy "podpuścili i skasowali"

Polecamy

Najlepsza maść na siniaki, stłuczenia i krwiaki. Kosztuje grosze i działa cuda

Najlepsza maść na siniaki, stłuczenia i krwiaki. Kosztuje grosze i działa cuda

Leciutki suflet czekoladowy. Upiecz luksusowy deser na rodzinne spotkanie

HIT DNIA
Leciutki suflet czekoladowy. Upiecz luksusowy deser na rodzinne spotkanie

To prawdziwa zmora Polaków na urlopie. Czego obawiamy się podczas wakacji?

To prawdziwa zmora Polaków na urlopie. Czego obawiamy się podczas wakacji?