Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sanok: Trwa budowa wielopoziomowego parkingu w centrum miasta. Koszt inwestycji to ponad 6,5 mln zł.

informacja prasowa
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne polskapresse
Zakończyły się prace ziemne przy budowaniu wielopoziomowego parkingu w centrum Sanoka. Inwestycja pochłonie ponad 6,5 mln złotych. Kontrakt realizowany jest przez firmę Skanska.

Trzy kondygnacje dla samochodów

Zakres prac obejmuje budowę 3-kondygnacyjnego parkingu zwieńczonego żelbetowym stropodachem, na którym powstanie tzw. zielony dach pełniący funkcję rekreacyjną. Powierzchnia zabudowy obiektu wyniesie 1,2 tys. m2, powierzchnia użytkowa 3 tys. m2, a całkowita kubatura ponad 10 tys. m3. Na terenie parkingu Skanska wybuduje także utwardzone chodniki o szerokości 1,5 m umożliwiające ruch pieszy. Zakres prac obejmuje również budowę windy towarowo-osobowej obsługującej projektowany parking, a także przełożenie, likwidację i ułożenie nowych sieci uzbrojenia na terenie lokalizacji parkingu (tj. sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz sieci energetycznej). Ponadto zostanie zmieniona lokalizacja istniejącej stacji transformatorowej.

Zaawansowanie prac na parkingu sięga 70%

Na terenie budowy zakończyliśmy już prace ziemne – mówi Mariusz Sander, Kierownik Robót, Skanska. Budynek parkingu podzielony jest na cztery niezależne konstrukcyjnie, oddzielone od siebie części. Od strony Placu Św. Michała i od strony hali targowej mamy już gotową główną konstrukcję z żelbetowym stropodachem. W części obiektu położonej najbliżej ogródka jordanowskiego w ostatnich dniach zabetonowaliśmy stropy nad parterem.

Na najniższych kondygnacjach parkingu zbroimy żelbetowe posadzki, a wokół zrealizowanych już części obiektu prowadzimy prace związane z zagospodarowaniem terenu. Roboty żelbetowe zamierzamy ukończyć do połowy grudnia – dodaje Mariusz Sander.

Parking z zielonym dachem

Najciekawszym elementem wielopoziomowego garażu będzie tzw. zielony dach, na którym znajdą się średnie i niskie krzewy liściaste i iglaste oraz średniej wielkości drzewa liściaste. Zalety zielonego dachu to przede wszystkim obniżenie temperatury i wzrost wilgotności powietrza. Zasadzone tam drzewa będą ponadto pochłaniać pyły i gazy, produkować tlen i pochłaniać dwutlenek węgla oraz zatrzymywać wody opadowe.

Realizowany przez Skanska parking zwiększy atrakcyjność turystyczną Sanoka i będzie stanowił duże udogodnienie dla mieszkańców. Powstaje on w ramach projektu pn. „Poprawa atrakcyjności turystycznej miasta Sanoka poprzez renowację polichromii w kościele przyklasztornym oo. Franciszkanów oraz budowę wielopoziomowego parkingu w okolicach rynku miejskiego”.

Firma w regionie

Jako wykonawca Skanska jest obecna na terenie Podkarpacia od wielu lat. Obecnie w Sanoku prowadzimy budowę parkingu wielopoziomowego. W Pustkowie k/ Dębicy budujemy kompleks rekreacyjno – turystyczny z krytą pływalnią, a w Lesku - krytą pływalnię. Jesteśmy również wykonawcą przebudowy drogi wojewódzkiej nr 871, przebiegającej przez Tarnobrzeg. Dla Politechniki Rzeszowskiej realizujemy obecnie budowę Zespołu Laboratoriów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa, a dla Uniwersytetu Rzeszowskiego Podkarpackie Centrum Innowacyjno-Badawcze Środowiska.

Największym projektem zrealizowanym przez Skanska na Podkarpaciu była przebudowa drogi krajowej nr 4 między Pilznem
i Ropczycami. Wybudowaliśmy także obwodnice Stalowej Woli, Pilzna, Biecza
i północną obwodnicę Rzeszowa.

W Rajskiem przebudowaliśmy most nad Sanem. W Przemyślu i Stalowej Woli zmodernizowaliśmy i rozbudowaliśmy oczyszczalnie ścieków, a w gminie Baranów Sandomierski oraz w Zagórzu wybudowaliśmy oczyszczalnię ścieków i kanalizację sanitarną. W Tarnobrzegu zmodernizowaliśmy oczyszczalnię ścieków, wybudowaliśmy kanalizację sanitarną i deszczową i odbudowaliśmy je po powodzi, która miała miejsce w 2010 roku. W Trześni k/Tarnobrzega zabezpieczyliśmy wał rzeki Trześniówki, a w prawobrzeżnej części Sandomierzu wybudowaliśmy kanalizację sanitarną. W Dębicy wybudowaliśmy kanalizację sanitarną i sieć wodociągową oraz rozbudowaliśmy obiekt hali basenów
i lodowiska. W Tarnowie na oczyszczalni ścieków wybudowaliśmy instalację suszenia
i czasowego składowania osadów.

Dla Politechniki Rzeszowskiej zrealizowaliśmy Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne
i Biblioteczno-Administracyjne oraz halę sportową. Dla Uniwersytetu Rzeszowskiego wybudowaliśmy Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno – Przyrodniczej oraz Kompleks Naukowo-Dydaktyczny.

Wykonaliśmy także nowy budynek dla Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie. Ponadto,
w Rzeszowie, Strzyżowie, Leżajsku, Sokołowie Małopolskim, Krośnie, Głogowie Małopolskim i Kolbuszowej wybudowaliśmy kryte pływalnie, a w Nowej Sarzynie kompleks sportowy z krytą pływalnią.

Dla portu lotniczego w Jasionce wykonaliśmy terminal pasażerski, płytę postojową, wieżę kontroli ruchu lotniczego, stanowisko do odladzania samolotów oraz oświetlenie nawigacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto