Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Radoszycach w gminie Komańcza powstało Ekomuzeum „Na wypale”. Zawód smolarza odchodzi do historii [WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Fundacja „Ramię w Ramię - nad Osławą” po blisko dwóch latach starań uruchomiła w Radoszycach w gminie Komańcza Eko-muzeum wypału węgla drzewnego „Na wypale”.

Marzena i Paweł Łabajowie, założyciele fundacji, pochodzą z Tokarni w gminie Bukowsko. Paweł jest absolwentem Technikum Leśnego w Lesku, a Marzena ukończyła studia pedagogiczne. Przez jakich czas pracowali w branży finansowej, co bardzo przydało im się, kiedy postanowili założyć przedsiębiorstwo społeczne.

W 2017 roku zakupili liczącą ponad 900 m kw. halę wraz z liczącym ponad 200 m kw. budynkiem biurowo-administracyjnym w Szczawnem w gminie Komańcza. Na bazie tej infrastruktury założyli przedsiębiorstwo społeczne, które zajmuje się przerobem węgla drzewnego. To branża jest Pawłowi dobrze znana, gdyż jako młody chłopak pracował przy wypale drewna. Rok później powstała Fundacja „Ramię w Ramię - nad Osławą”.

Jest to organizacja pozarządowa, która zgodnie ze swoim statutem realizuje cele związane z poprawą jakości życia, zwłaszcza wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Tworzy i wspiera inicjatywy ukierunkowane na integrację społeczną, ochronę dóbr historycznych i kulturowych, promuje rozwój turystyki, sportu, wypoczynku i rekreacji. Jej motto brzmi: „Pierwszym obowiązkiem człowieka jest pracować. Tylko przez prace staje się obywatelem użytecznym”.

Fundacja szybko dała się poznać na terenie gminy Komańcza z wielu pomocowych przedsięwzięć, a od czasu wybuchu wojny na Ukrainie cały czas wspiera walczącego sąsiada.

– Aktywnie działamy na rzecz Polonii na Ukrainie, Utworzyliśmy Oddział własnej Organizacji w mieście Drohobycz i sformalizowaliśmy współpracę z Towarzystwem Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Zrealizowaliśmy projekty, w wyniku których nieodpłatne przekazaliśmy na rzecz dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej w Drohobyczu niemal tysiąc książek o tematyce narodowej oraz 140 lektur. Cyklicznie realizujemy "Gwiazdkę z Fundacją", podczas której dzieci i seniorzy z okolicy otrzymują paczki świąteczne. W związku z sytuacją na Ukrainie w siedzibie fundacji zorganizowaliśmy bank żywności, w którym zaopatrywali się uchodźcy. Organizowaliśmy transporty pomocy humanitarnej na Ukrainę na łączną kwotę ponad 3 mln zł – informują założyciele fundacji.

Od kilku lat marzeniem Łabajów było stworzenie ekomuzeum pod gołym niebem, związanym z odchodzącymi w niebyt wypałami węgla drzewnego. W tym roku to marzenie udało się zrealizować, dzięki pomocy Urzędu Gminy w Komańczy. Samorząd komaniecki przekazał na potrzeby ekomuzeum działkę w Radoszycach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Radoszycach w gminie Komańcza powstało Ekomuzeum „Na wypale”. Zawód smolarza odchodzi do historii [WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto