Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Sanok stać na organizację Tour de Pologne w 2022 roku?

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
N/z Czesław Lang, dyrektor TdP i Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.
N/z Czesław Lang, dyrektor TdP i Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka. Fot. UM Sanok.
W sobotę zaprezentowana została trasa 79. Tour de Pologne UCI World Tour 2022. Metę trzech etapów wyścigu, zaplanowano w Przemyślu, Rzeszowie i Sanoku. Miasto – Sanok, po raz pierwszy w historii, będzie gospodarzem zakończenia etapu wyścigu. Ile za to zapłaci?

Czwarty etap 79. Tour de Pologne rozpocznie się w Lesku i zakończy na Rynku w Sanoku. O możliwości zorganizowania w Sanoku mety mówiono już od dłuższego czasu. Zabiegał o to Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka. W związku z organizacją tak dużego przedsięwzięcia pojawiają się pytania m.in., jaki to będzie koszt dla miasta?

- Z informacji, jakie posiadamy, większość samorządów jeszcze nie podpisała z organizatorami wyścigu konkretnych umów, dotyczących współpracy przy jego przygotowaniu. Trwają negocjacje, których celem jest maksymalne zminimalizowanie kosztów, jakie poniesie miasto. Ostateczną decyzję podejmą radni, którzy zadecydują, ile środków w budżecie zarezerwują na ten cel – poinformowała Emilia Trześniowska z biura burmistrza miasta Sanoka. - Zdajemy sobie sprawę, że te koszty będą wyższe niż przy organizacji startu, jaki miał miejsce w br. Ponadto w ramach przyszłorocznego wyścigu organizatorzy planują też organizację Mini Tour de Pologne, dla dzieci do 16. roku życia. Podobnie jak w ubiegłym roku planujemy w przygotowania do finiszu przyszłorocznej edycji wyścigu zaangażować wolontariuszy i pracowników jednostek miejskich.

W sanockim Ratuszu nikt nie ukrywa, że miasto bardzo liczy na korzyści, jakie związane są z organizacją wydarzenia.

- Jest to prestiżowa na świecie impreza rowerowa, przyczyniająca się do wzrostu zainteresowania miejscowościami, w których się odbywa. TdP jest produktem sportowym, który umożliwia wypromowanie miast współpracujących. Załoga TdP oraz zawodnicy to nawet kilka tysięcy osób, które wracają w celach
turystycznych do miejscowości będących na trasie wyścigu. Dla Sanoka jest to nieoceniona promocja – dodaje Emilia Trześniowska.

Gospodarzem mety etapu Tour de Pologne po raz kolejny będzie Rzeszów. W tym roku na organizację wyścigu miasto wydało 600 tys. zł.

- Kwota pochodziła z budżetu przeznaczonego na promocję miasta. Jak to będzie wyglądało w przyszłym roku, jeszcze nie wiemy. Trwają rozmowy, a umowy nie są jeszcze podpisane – powiedział Artur Gerard, z kancelarii prezydenta Rzeszowa.

Czy Sanok zapłaci podobną kwotę jak Rzeszów - dowiemy się wkrótce.

Fot. UM Sanok.

W tym roku koszt organizacji startu do 3. Etapu Tour de Pologne w Sanoku, to niespełna 6 tysięcy złotych, które obciążyło budżet miasta. W organizację zaangażowano ponad 160 osób. To pracownicy jednostek i służb miejskich, w tym straż miejska, pracownicy urzędu miasta, MOSIR Sanok, szkół i SPGK Sanok. Pomagała również straż pożarna, policja i Wojsko Obrony Terytorialnej.

Trasa 79. Tour de Pologne UCI WorldTour

  • Etap 1 – KIELCE – LUBLIN / 220.9 KM
  • Etap 2 – CHEŁM – ZAMOŚĆ / 203.9 KM
  • Etap 3 – KRAŚNIK, POWIAT KRAŚNICKI – PRZEMYŚL / 229.7 KM
  • Etap 4 – LESKO, POWIAT LESKI – SANOK / 176.8 KM
  • Etap 5 – ŁAŃCUT – RZESZÓW / 205 KM
  • Etap 6 – SZAFLARY – BUKOVINA RESORT / 15.4 KM
  • Etap 7 – VALSIR, SKAWINA – KRAKÓW / 175 KM
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto