MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Planowane zakończenie obwodnicy Miejsca Piastowego wzbudza niezadowolenie wśród mieszkańców [ZDJĘCIA]

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Fot. Wojtek Zatwarnicki
W powiecie sanockim z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie spotkali się mieszkańcy Pisarowiec i Nowosielec.

Projekt obwodnicy zakłada, że po ominięciu m.in. Rymanowa, Beska i Zarszyna na granicy Nowosielec z Długiem obwodnica zostanie doprowadzona do DK 28. Tym samym ruch zostanie skierowany przez środek Nowosielec i Pisarowiec. To nie podobna się mieszkańcom, którzy licznie przybyli na spotkanie z przedstawicielami GDDKiA.

Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że taka koncepcja zakończenia obwodnicy przyczyni się do znacznego wzrostu natężenia ruchu. Tym samym wzrośnie zagrożenie wypadkami, uciążliwy stanie się dojazd do posesji i terenów rolniczych.

- Nie zgadzamy się na takie rozwiązanie. Chcemy jasno zakomunikować, że jedynym rozwiązaniem jest dobudowanie - zaprojektowanie brakującego odcinka obwodnicy omijającego Nowosielce i Pisarowce i doprowadzenie go do obwodnicy Sanoka przez tereny pozbawione gęstej zabudowy – powiedział jeden z mieszkańców.

Joanna Sowa – Naczelnik Wydziału Dokumentacji GDDKiA w Rzeszowie wyjaśniła, że na chwilę obecną jest to niemożliwe a GDDKiA musi realizować plany zaakceptowane przez ministerstwo. Nie wykluczyła jednak takiej możliwości zaznaczając, że wcześniej muszą zostać złożone odpowiednie dokumenty i projekty.

Jej słowa potwierdził Stanisław Chęć, starosta sanocki, który poinformował mieszkańców, że są prowadzone rozmowy i przygotowywane koncepcje w tym zakresie. Starosta studził też emocje przybyłych na spotkanie mieszkańców, którzy „głośno” wyrażali swoje niezadowolenie.

- Proszę nie mieć pretensji o taki przebieg drogi do GDDKiA. Dyrekcja otrzymała z Ministerstwa Infrastruktury zadanie i je wykonuje zgodnie z planem. Nie możemy mieć pretensji i protestować przeciwko inwestycji. Natomiast naszym zadaniem jest uruchomienie procedur, które pozwolą na wprowadzenie zmian i wybudowanie tych niespełna czterech kilometrów obwodnicy. Mogę powiedzieć, że są prowadzone w tej kwestii rozmowy, są wysyłane pisma do Ministra infrastruktury. Starostwo monitoruje sytuacje – powiedział Stanisław Chęć.

Obwodnica Miejsca Piastowego to zadanie z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. Obwodnica powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 28 jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 22,3 km. Inwestycja obejmie budowę pełnego zakresu DK28 klasy GP wraz ze skrzyżowaniami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska. Zlikwidowane zostaną także kolizje z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą.

- Istniejący odcinek drogi krajowej nr 28 przechodzi przez miejscowości: Miejsce Piastowe, Iwonicz-Zdrój, Rymanów, Besko oraz Zarszyn wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy, jest niezwykle uciążliwe dla mieszkańców. Celem budowy obwodnicy Miejsca Piastowego jest, więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w tych miejscowościach – informuje GDDKiA.

Dzięki inwestycji ma nastąpić poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa trasa ułatwi tranzyt w ciągu drogi krajowej nr 28 Krosno - Sanok i dalej w kierunku wschodnim, do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce.

Organizatorem spotkania w Nowosielcach był Komitet Społeczny Obwodnica DK 28 w Nowosielcach.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Planowane zakończenie obwodnicy Miejsca Piastowego wzbudza niezadowolenie wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto