Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa zbiórka na odbudowę tarlisk i zarybianie Sanu. Zbiórkę utworzył Ernest Nowak, burmistrz Miasta i Gminy Zagórz

Sabina Tworek
Sabina Tworek
Zarybienia Sanu zaplanowano na początek maja.
Zarybienia Sanu zaplanowano na początek maja. zrzutka.pl
Można finansowo wesprzeć odbudowę tarlisk i zarybianie Sanu m. in. głowacicą. W ten sposób pomożemy zachować rzadkie i cenne gatunki ryb szlachetnych.

Burmistrz Ernest Nowak przekonuje, że górski San jest jedną z najpiękniejszych i wciąż jeszcze dzikich rzek w Europie.

- Wije się pośród bieszczadzkich gór i lasów niczym błękitna wstęga, poprzecinana wyspami i starorzeczami z licznymi żeremiami bobrów. Niestety na skutek zmian klimatycznych i działalności człowieka grożą mu nieodwracalne zmiany w ichtiofaunie. Zapora w Solinie zatrzymuje transport cennego żwiru, gospodarka leśna i nagłe burze są przyczyną lawin błotnych spływających do rzek i potoków, a ostatnie powodzie zniszczyły tarliska. Ciepłe zimy powodują, że zatrzymują się tu tysiące kormoranów, które dawniej odlatywały na południe Europy

- zauważa Ernest Nowak.

Kormorany w ogromnych ilościach zjadają ryby, które są naturalnym pokarmem dla wydr i czarnych bocianów. W ten sposób wypierane są gatunki ryb szlachetnych, znacząco spada też populacja gatunków chronionych i endemicznych, takich jak: minogi, kiełbie, głowacze, kozy, brzanki, brzany karpackie, piskorze, piekielnice.

W ostatnich latach w wyniku przegrzania wody oraz presji wędkarskiej drastycznie zmniejszyła się populacja głowacicy. Stąd tylko krok do gatunków zanikłych, jak jesiotr lub wymarłych, jak tur.

- Głowacica jest ostatnim przedstawicielem majestatycznych ryb łososiowatych, których naturalne tarło można zaobserwować na Sanie - tłumaczy burmistrz Nowak. - Jej nieliczna populacja występuje również w Dunajcu i Popradzie. Jest to ryba długowieczna, może osiągnąć rozmiar ponad 1,5 m i dożyć około 50 lat. Bezsprzecznie należy do narodowych skarbów ichtiofauny. Dlatego też, zwracam się do wszystkich miłośników przyrody i ludzi dobrej woli o wsparcie zarybiania Sanu głowacicami oraz odbudowę przynajmniej jednego tarliska.

Zarybienia zaplanowano na początek maja, a odbudowę tarliska na przełom lipca i sierpnia, co pozwoli na odbycie naturalnego tarła wielu gatunkom. Projekt będzie realizowany we współpracy z Kołem PZW w Zagórzu.

Organizator zbiórki chce zebrać 7100 zł. Na chwilę obecną internauci wpłacili blisko 2 tys. zł.

Osoby chętne mogą wpłacić pieniądze, klikającTUTAJ

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto