Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ale to już było... Festiwal Czytelnictwa Tu Czytam. Sanok. 2020. Dżentelmen Tyrmand i czasy PRL-u

OPRAC.: ST/Joanna Kusiak
Ostatni weekend w Sanoku był dla dzieci i dorosłych świętem czytelnictwa. Wszystko za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku i zorganizowanego przez nią Festiwalu Czytelnictwa Tu Czytam. Sanok. 2020. Dżentelmen Tyrmand i czasy PRL-u.

Patronem Festiwalu został Leopold Tyrmand – pisarz, publicysta, wielbiciel jazzu, posiadający niezwykłą zdolność przerabiania swojego życia na literaturę, niepokorny autor Dziennika 1954.

Twórczość Tyrmanda to niezwykle ciekawa dla współczesnego czytelnika mozaika ludzi, miejsc, wydarzeń i czasów. Doskonały punkt wyjścia do rozważań m. in. o sytuacji i roli twórców w peerelowskiej rzeczywistości.

Cykl wydarzeń festiwalowych rozpoczął się w czwartkowy wieczór w Sanockim Domu Kultury projekcją filmu o Leopoldzie Tyrmandzie Pan T. Następnego dnia w ogrodzie Biblioteki gościł Mariusz Urbanek i Sławomir Koper, spotkania prowadziła Joanna Kułakowska-Lis - literaturoznawca, wykładowca PWSZ w Krośnie.

Mariusz Urbanek pisarz i dziennikarz, autor kilkunastu książek, wielu felietonów, bajek, zajmuje się głównie biografią znanych pisarzy. Opowiadał o swoich bohaterach odkrywając ich charaktery, historie prywatne, a nierzadko skandale obyczajowe, których byli uczestnikami.

Jeśli nie pisze - czyta poezję, jak mówi, by zobaczyć świat z innej perspektywy. Sławomir Koper to jeden z najpopularniejszych i najpłodniejszych pisarzy historycznych w Polsce, autor kilkudziesięciu książek i setek artykułów, scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator historii w społeczeństwie.

W swoich książkach „odczarowuje” posągowe postacie historii i literatury znane z podręczników. Opowiadał o warsztacie pisarskim, książkach, które kończy i zaczyna, i o tych, na które ma już pomysł i zgromadzone materiały.

Trzeciego dnia Festiwalu odbył się kolejny plenerowy cykl spotkań z autorami oraz panel dyskusyjny z udziałem wszystkich gości tego dnia: Antoniego Libery, Piotra Semki i Piotra Lipińskiego. Przedmiotem rozmowy Joanny Kułakowskiej – Lis z Antonim Liberą była powieść Madame i rzeczywistość lat sześćdziesiątych w Polsce.

Antoni Libera znany już uczestnikom naszych spotkań jest pisarzem, reżyserem teatralnym i tłumaczem, od lat zajmuje się przekładem twórczości Samuela Becketta. Bohater kolejnego spotkania to Piotr Semka – historyk, dziennikarz i publicysta.

O historii najnowszej, dzieciństwie spędzonym w Gdańsku, przemianach społecznych i politycznych lat 80. oraz kształtowaniu się mediów rozmawiał z Leszkiem Puchałą - dyrektorem sanockiej biblioteki.

W związku z dynamiczną zmianą pogody rozmowa z ostatnim gościem odbyła się w budynku Biblioteki. Piotr Lipiński – dziennikarz, który nazywa siebie reporterem historycznym, korzystając z materiałów, wywiadów zgromadzonych przez lata pracy dziennikarskiej pisze biografie „twarzy PRL-u” i książki o nieodległych czasach komunizmu, wciąż wywołujących wiele dyskusji i emocji.

Na zakończenie wszyscy goście wzięli udział w panelu dyskusyjnym Czym był PRL? moderowanym przez redaktora Adama Głaczyńskiego.

Wieczorem w BWA Galerii Sanockiej odbył się wernisaż plakatu Patrycji Longawy sanoczanki, absolwentki Uczelni Państwowej w Sanoku, zajmującej się grafiką, plakatem i rysunkiem satyrycznym.

Ostatnim tego dnia punktem programu festiwalowego był recital piosenki aktorskiej z utworami Edith Piaf w wykonaniu Małgorzaty Pruchnik-Chołki w Sali Gobelinowej Zamku w Sanoku. Aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie zafascynowana życiem i twórczością Edith Piaf, nazywanej ikoną francuskiej piosenki, stworzyła wraz z towarzyszącymi jej muzykami Dariuszem Kotem (akordeon) i Wojciechem Frontem (kontrabas) niezwykłe przedstawienie muzyczne, które okazało się wzruszającym przeżyciem artystycznym.

Niedzielne wydarzenia na sanockim rynku odbywały się pod hasłem Tu Czytam dla najmłodszych. Na początek do wspólnej zabawy zaprosiły animatorki z Myszkowych animacji dla dzieci. W wydzielonej strefie mali uczestnicy rysowali, kolorowali, projektowali zakładki do książek, budowali z klocków, tworzyli patyczkowe konstrukcje przestrzenne, puszczali wielkie banki mydlane.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się baloniki, z których powstawały fantastyczne zwierzęta i przedmioty. Następnie na scenę wkroczyli aktorzy Animacyjnego Teatru Tanecznego z Lublina z Tańcobajką Smoki, Damy i Rycerze.

Tańcobajki to wyjątkowe przedstawienia, w których uczestnicy stają się aktorami i biorą czynny udział w opowieści. Każda historia niesie ze sobą uniwersalne prawdy i przesłania: o szacunku, o tym, że warto być sobą, nie należy ulegać przemocy i konwenansom, a przede wszystkim afirmację życia. Wszystko to w dynamicznej oprawie muzycznej i tanecznej.

Na zakończenie niedzielnego wieczoru i jednocześnie wydarzeń festiwalowych dzieci wzięły udział w Czytaniu na dobranoc. Nie było to jednak zwyczajne czytanie.

Prowadzący Mariusz Zieliński - sanoczanin, redaktor radiowy, lektor - przygotował kilka niespodzianek. Pierwsza bajka o Czerwonym Kapturku zawierała ukryte w tekście błędy. Zadanie uczestników polegało na ich szybkim odnalezieniu i wytłumaczeniu, odpowiedzi zostały nagrodzone. Dzieci z entuzjazmem wzięły udział w zabawie.

Kolejne zadanie było znacznie trudniejsze. Druga bajka powstawała przy zaangażowaniu słuchaczy, wymagało to uruchomienia wyobraźni i większego skupienia. Udało się stworzyć historię, której bohaterami jest dwoje dzieci, pojawia się Grzegorz z Sanoka, biblioteka, skarb i tajemnicza książka. Tekst został spisany, opracowany i udostępniony na stronie Biblioteki w formie pliku do pobrania.

Festiwal Czytelnictwa Tu Czytam. Sanok. 2020. Dżentelmen Tyrmand i czasy PRL-u zrealizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Pomocy Kultury.


Kino Samochodowe rusza w trasę po Polsce. Jak to działa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto