Co dalej z autobusem napędzanym na wodór wyprodukowanym w Sanoku?

Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
Na początku roku planowane jest rozpoczęcie testów eksploatacyjnych "wodorowca" w ruchu ulicznym.
Na początku roku planowane jest rozpoczęcie testów eksploatacyjnych "wodorowca" w ruchu ulicznym. Fot. Wojtek Zatwarnicki
Udostępnij:
Na początku 2022 roku zakończony zostanie proces homologacyjny autobusu wodorowego SANCITY 12LFH zbudowanego w sanockim Autosanie. Oficjalna prezentacja pojazdu miała miejsce podczas ubiegłorocznych targów TRANSEXPO w Kielcach. Wcześniej autobus można było zobaczyć podczas II Sanockiego Forum Gospodarczego. Jakie będą jego dalsze losy?

W ubiegłym roku przeprowadzono pierwsze testy drogowe „wodorowca”. Na początku bieżącego planowane jest rozpoczęcie testów eksploatacyjnych autobusu w ruchu ulicznym.

Polska Strategia Wodorowa

- Zgłosiły się już pierwsze miasta zainteresowane przeprowadzeniem testów. Na bieżąco analizowane będą wszystkie ogłaszane postępowania przetargowe dotyczące autobusów wodorowych pod kątem możliwości zaoferowania produktu. Liczymy, że w bieżącym roku takich postępowań będzie dużo, biorąc pod uwagę zainteresowanie samorządów i przewoźników tego typu pojazdami. Pod koniec ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła strategię zakładającą wsparcie wykorzystywania technologii wodorowych. Jednym z celów „Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 roku.” jest rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 autobusów wodorowych, w tym tych wyprodukowanych w Polsce. To duża szansa dla naszej firmy – powiedziała Nowinom Katarzyna Hydzik, kierownik Działu Marketingu AUTOSAN sp. z o.o.

Plan na 2022 rok

To nie jedyne plany firmy na 2022 rok, który upłynie pod znakiem jubileuszu. 190 lat temu dwaj byli powstańcy listopadowi z zaboru rosyjskiego - Mateusz Beksiński i Walenty Lipiński osiedlili się w Sanoku. W 1832 roku założyli kowalsko-kotlarski zakład rzemieślniczy, w którym rozpoczęli produkcję kotłów, narzędzi miedzianych i innych przedmiotów użytkowych. To były podwaliny Autosanu.

- Rok 2022 jest dla spółki rokiem szczególnym, ponieważ przypada w nim jubileusz 190-lecia tradycji fabryki. W chwili obecnej realizujemy kontrakt na dostawę 90 sztuk przegubowych autobusów miejskich SANCITY 18LF LNG z napędem na ciekły gaz ziemny LNG do Warszawy. Dostawy wszystkich autobusów przewidziane są na rok bieżący – wyjaśnia Katarzyna Hydzik.

Spółka wyprodukuje również kolejne autobusy elektryczne - 10-metrowe SANCITY 10LFE wybrane w przetargu ogłoszonym przez MPK Częstochowa. Poza tym przygotowywane są oferty w kolejnych postępowaniach przetargowych na autobusy przeznaczone do komunikacji miejskiej, ogłoszonych przez krajowych przewoźników. Przetargi dotyczą pojazdów zarówno z napędem tradycyjnym jak i napędami alternatywnymi.

Stabilne zatrudnienie

Katarzyna Hydzik podsumowując 2021 rok zwróciła uwagę na stabilność zatrudnienia w sanockiej spółce.

- Stan zatrudnienia kształtuje się aktualnie na poziomie 400 osób. W ubiegłym roku nie było redukcji etatów. Odejścia pracowników miały charakter naturalny (np. osiągnięcie wieku emerytalnego). Prowadzony jest nabór specjalistów na wakujące stanowiska stosownie do aktualnych potrzeb. Oferty pracy znajdują się na naszej stronie internetowej – tłumaczy kierownik.

Nagrody i wyróżnienia

Wymieniając sukcesy, jakie osiągnął Autosan w ubiegłym roku Katarzyna Hydzik wymienia: wyprodukowanie autobusu napędzanego wodorem, prezentacja pierwszego z dziewięćdziesięciu przegubowych autobusów AUTOSAN na ciekły gaz ziemny LNG, wyróżnienie za wodorowy SANCITY 12LFH w kategorii „Autobusy” na targach w Kielcach, doprowadzenie przez Autosan do sprawności technicznej autobusów hybrydowych, gazowo – elektrycznych, będących własnością częstochowskiego MPK.

- Możemy pochwalić się też sukcesem w zakresie produkcji dla wojska. Nasza trzyosiowa skrzyniowa przyczepa terenowa, jako jeden z elementów wchodzących w skład pojazdów systemu „Wisła”, wyróżniona została w 2021 roku prestiżową nagrodą DEFENDER, przyznawaną w trakcie targów MSPO w Kielcach – podsumowała ubiegły rok Katarzyna Hydzik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie