Jakie prawa mają świeżo upieczeni ojcowie i ci, którzy ojcostwem cieszą się już od pewnego czasu? Warto znać przepisy i wiedzieć, na co w razie pojawienia się na świecie naszego dziecka możemy liczyć
Urlop okolicznościowy dla ojca
Świeżo upieczonemu ojcu przysługują też dwa dni zwolnienia z pracy, gdy urodziło mu się dziecko. I w tym przypadku pracodawca musi zwolnić na ten czas mężczyznę od pracy, oczywiście z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Obniżenie wymiaru czasu pracy dla ojca
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może też złożyć u swego pracodawcy pisemny wniosek z prośbą o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (etatu) w okresie, w którym mógłby z tego urlopu korzystać. Wniosek powinien złożyć u szefa na 21 dni przed dniem, od którego ma krócej pracować.
Bez pracy w nadgodzinach i w nocy, bez delegacji
Pracodawca nie może bez zgody pracownika-ojca zatrudniać go w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej czy delegować go poza stałe miejsce pracy. Ograniczenia te dotyczą ojców opiekujących się dzieckiem niespełna 4-letnim. Jeżeli jednak oboje rodzice dziecka pracują, to z tych zwolnień może korzystać tylko jedno z nich.
Urlop ojcowski
Ojcom wychowującym dzieci przysługuje urlop ojcowski w wymiarze do dwóch tygodni. Mogą oni z niego skorzystać w jednej lub w dwóch częściach, z których każda nie może być krótsza niż tydzień, w dowolnie wybranym przez siebie momencie (kolejna część nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej). Czasu na to mają sporo, bo aż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, by tej granicy nie przegapić.
Również do 14 dni urlopu ma prawo tata, który dziecko przysposobił lub przyjął na wychowanie. Musi go jednak wykorzystać w ciągu dwóch lat liczonych od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego adopcję i do czasu aż dziecko ukończy 7 lat lub, gdy wobec takiego dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, 10 lat.
Urlopem ojcowskim tata z nikim się nie dzieli, to jego wyłączne prawo. Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu ojcowskiego pracownikowi - ojcu, na jego pisemny wniosek złożony nie później niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?