- Po ponad roku funkcjonowania Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu przy ulicy Lwowskiej przechodzi do historii. Wczoraj wyjechały od nas autobusy udostępnione nam przez partnerskie miasto Paderborn, a dzisiaj możemy powiedzieć, że symbolicznie kończymy pracę największego w Europie Centrum Humanitarnego - ogłosił Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.
To miejsce odegrało szczególną rolę zwłaszcza w pierwszych tygodniach wojny rosyjsko-ukraińskiej, czyli na przełomie lutego i marca 2022 roku. Tutaj kierowane były autobusy, które z polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce nieustannie dowoziły setki uchodźców.
- Miejsce to dla setek tysięcy uchodźców było pierwszym, z którym mieli styczność po przekroczeniu granic. To stąd po podstawowym zaopatrzeniu kierowani byli w dalszą drogę. Stało się również miejscem pracy dla tysięcy wolontariuszy, organizacji pozarządowych, służb porządkowych i administracji. To również tutaj znajdował się jeden z głównych hubów i magazyn pomocy humanitarnej, która docierała do nas z całego świata, a następnie była wykorzystywana na miejscu lub kierowana do zaufanych miejsc na Ukrainie - przypomina W. Bakun.
Jak zaznacza prezydent Przemyśla, udzielanie w tym miejscu pomocy uchodźcom było możliwe "dzięki ogromnej empatii i wielkiemu sercu zarządu i pracowników firmy Saller, która udostępniła nam obiekt po byłym Tesco i ponosiła dużą część kosztów jego utrzymania".
Największe w Europie Centrum Humanitarne w Przemyślu kończy ...
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?