Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Sanoku otworzono Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 12 lat
W liczącym blisko 100 lat budynku dawnej sanockiej szkoły zainaugurowano dzisiaj działalność Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli lokalne centrum nauki. Jej organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna, przy współpracy merytorycznej z Centrum Nauki Kopernik.

Mieszkańcy Sanoka ze względu na pandemię czekali na oddanie do użytku nowego obiektu, ale czas oczekiwania wynagrodził ostateczny efekt. Zgodnie z opinią Kingi Paszkowskiej z Centrum Nauki Kopernik, jest to najładniejsza placówka tego typu w Polsce.

Realizacja projektu „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” sfinansowana została z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Koszt projektu to blisko 3 mln zł.

SOWA powstała w budynku blisko stuletniej szkoły, zbudowanej w przemysłowej dzielnicy Posada w Sanoku, gdzie zlokalizowane były jeszcze przed wojną wiodące fabryki. Sama szkoła powstała w latach 30., ale w 1939 roku została przejęta przez Niemców. Przeznaczono ją na koszary i szpital. W czasie okupacji doszło do dewastacji infrastruktury, a dzieła zniszczenia dopełnił wybuch w pobliskiej fabryce. Po wojnie w szkole stacjonowali żołnierze sowieccy, a następnie zajmowała ją ludność ukraińska, wysiedlana na wschód. Budynek zaczął pełnić pierwotną funkcję dopiero w 1946 r. Szkoła funkcjonowała do początku lat 80. W tym czasie obiekt został opuszczony. W latach 1999 – 2018 byłą szkołę podstawową zaczęto wykorzystywać jako budynek gimnazjalny, ale wraz z reformą edukacji, szkoła znowu zamknęła swoje podwoje. Gmach od 5 lat stał pusty i nie było pomysłu, by go zagospodarować. Z roku na rok niszczał coraz bardziej.

– Pamiętam to zgłoszenie z 2021 roku i nasze obawy związane z tym miejscem. Zastanawialiśmy się bardzo długo, czy Państwo podołają, ale to co zobaczyłam zrobiło na mnie kolosalne wrażenie – tak do gospodarzy zwróciła się Kinga Paszkowska.

Dzisiaj SOWA mieści się w starannie zrewitalizowanej przestrzeni. Na parterze jest 500 m kw. powierzchni
Niebawem na I piętrze zostanie ulokowana filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Rzeszowie i Centrum Edukacji Nauczycieli.

W budynku mieści się również Mediateka Sanocka, a już niedługo powstanie tu Strefa Gier Retro, gdzie będzie można skorzystać z kilkunastu zabytkowych komputerów z kolekcji Lesława Leśniaka.

Centrum Nauki Kopernik promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, odkrywaniu i eksperymentowaniu.

– Ten sposób popularyzacji nauki, opierający się na wieloletnich doświadczeniach edukacyjnych i wystawienniczych Centrum Nauki Kopernik pozwala stworzyć dzieciom i młodzieży optymalne warunki do odkrywania piękna nauki – podczas otwarcia w imieniu ministra edukacji i nauki stwierdził Stanisław Fundakowski, z-ca podkarpackiego kuratora oświaty.

Sanockie centrum jest 31 tego typu placówką w Polsce, ale jedynym na Podkarpaciu. Do 2025 roku będzie 50 podobnych stref w całej Polsce.

Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności to przestrzeń złożona z 18 stanowisk badawczych, zaprojektowanych przez Centrum Nauki Kopernik i przetestowanych na wielomilionowej publiczności. Można przy nich samodzielnie odkrywać różnorakie zjawiska przyrodnicze, ale również zrealizować własne projekty, np. stworzyć film animowany, sprawdzić symetrię własnej twarzy, dowiedzieć się, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej, a także posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem, narysować „lustrzany” obraz i zmierzyć się z siłą grawitacji.

Strefę uatrakcyjnia Majsternia. Jest to strefa warsztatowa, stworzona zgodnie z myślą przewodnią „Myślisz lepiej, niż myślisz”.

Leszek Puchała, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, planuje organizować w „Sowie” nie tylko wydarzenia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, ale również dla seniorów.

Ze względu na rozpoczynający się remont pomieszczeń na I piętrze, możliwość zwiedzania przestrzeni SOWA będzie ograniczona. W grudniu 2023 r. będzie to możliwe tylko dla uczniów sanockich szkół podstawowych zgodnie z harmonogramem ustalonym z dyrekcją szkół.

Pełne otwarcie SOWY dla wszystkich chętnych nastąpi na początku przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Sanoku otworzono Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto