Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia” w Sanoku. Rękodzielnicze cacuszka na święta [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Kolejne wystawy „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia” organizowane przez wójta gminy Sanok i Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku to samonapędzająca się machina. Wpływają na rozwój rękodzielnictwa, a rozwój rękodzielnictwa odbija się na wystawach. Uroczyste otwarcie wystawy, której towarzyszyła degustacja potraw wigilijnych, odbyło się w dniu 5 grudnia br. w budynku Domu Handlowego PSS w Sanoku ul. Kościuszki 19 (I piętro).

– To już XXVII wystawa „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, którą organizuje gmina Sanoka. Widzimy, że wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Z roku na rok przybywa rękodzielników, przynoszą coraz więcej swoich, wręcz, dzieł, gdyż widzimy, że są to piękne wyroby, wymagające wiele pracy i zaangażowania. Nie ulega wątpliwości, że wystawa wprowadza nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia – podkreśla Anna Hałas, wójt gminy Sanok.

Każdego roku wystawę odwiedzają tłumy zwiedzających. Szefowa sanockiej gminy wiejskiej uważa, że gości przyciąga nie tylko piękne rękodzieło, ale również atmosfera towarzysząca temu wydarzeniu, współtworzona przez kapelę ludową „Kamraty”.

– To wszystko powoduje, że jest tu pięknie i naturalnie – dodaje pani wójt zwracając uwagę, że na wystawie prezentowane jest rodzime rękodzieło, zrobione z sercem i tradycją, a nie chińskie ozdoby kupowane w sklepach.

Agnieszka Pastuszak, dyrektor GOK w Sanoku, jest zdania, że wystawy stały się kołem zamachowym do rozwoju rękodzieła na terenie gminy Sanok.

– Wystawa daje coraz większej rzeszy rękodzielników możliwość wystawiania swoich prac – mów dyrektor GOK. – Z roku na rok, po każdej wystawie, jest ich coraz więcej. Wcześniej obserwowałam to z boku, a od marca jest mi dane organizować te imprezy. Rękodzielników i prac przybywa.

Jak zaznacza pani dyrektor, ostatnio pojawiły się prace, które wcześniej tu nie występowały. Są to wyroby wykonane w technice makramy.

– Weszły z wielkim hukiem – dodaje Agnieszka Pastuszak.

Zauważa się również wysyp prac szydełkowych. Są to piękne szydełkowe bombki, aniołki i inne drobne dekoracje oraz serwety i obrusy. Wśród tegorocznych wystawców znalazła się nawet laureatka nagrody Grand Prix w konkursie prac szydełkowych w Krasnem.

Na wystawie swoje prace wystawiło 52 rękodzielników, ale trudno zliczyć wszystkie cacka, które zostały wystawione. Są to idące w setki sztuk ozdoby. Wystawiają je nie tylko rękodzielnicy z gminy Sanok, ale również z całego powiatu sanockiego, brzozowskiego, leskiego oraz bieszczadzkiego. Z tego ostatniego przyjechała Agnieszka Dominik-Sot, mieszkanka Wetliny w gminie Cisna, która jest stałą bywalczynią wystaw rękodzielniczych organizowanych przez gminę Sanok.

Wystawie towarzyszą dodatkowe atrakcje. W dniu 6 i 7 grudnia r. w godzinach od godz. 11 do 13 warsztaty zdobienia pierniczków prowadzi sanocka mistrzyni Agnieszka Matyjasiak-Filipczak, zdobywczyni złotego medalu targów „Expo Sweet” w Warszawie za bieszczadzkie pierniki.

Wystawa będzie czynna do 8 grudnia do godz. 15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wystawa „Tradycje Świąt Bożego Narodzenia” w Sanoku. Rękodzielnicze cacuszka na święta [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto