Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Magazyn sztuki powstał w Sanoku. 1000 m kw. to dla Muzeum Budownictwa Ludowego cenna przestrzeń [WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wzbogaciło się o nowy magazyn sztuki. To niezwykle potrzebny obiekt, którego brak przez lata dawał się placówce mocno we znaki.

Budowa nowego obiektu przy budynku MBL przy ul. Traugutta w Sanoku budziła duże zainteresowanie sanoczan. Wielu zastanawiało się, co powstaje w tym miejscu. Zaciekawienie budził niebagatelny rozmiar obiektu. Po zakończeniu prac, które prowadzono w ekspresowym tempie, okazało się, że jest to magazyn sztuki. Powstał on na miejscu budynku wybudowanego jeszcze w latach 70.

Inwestycja była możliwa dzięki pozyskaniu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego i wsparciu finansowemu przekazanemu przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. To łącznie kwota ponad 6 mln zł. Magazyn sztuki wybudowało Krośnieńskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Rozbudowa i przebudowa rozpoczęła się w lutym br.

Jest to nie tylko funkcjonalny budynek, ale również prezentujący się ciekawie od strony estetycznej. Mury wyłożone są okładzinami z naturalnego piaskowca, a stolarka okienna i drzwiowa utrzymana jest w ciemnych barwach. To kontrastowe połączenie nadaje budynkowi wyrazistego charakteru.

Magazyn sztuki to niezwykle potrzebny obiekt. MBL od lat zmagało się z brakiem, nie tylko powierzchni magazynowych, ale również przestrzeni do prowadzenia prac. Pracownie funkcjonowały w kilku miejscach. Obecnie znajdują się w jednej lokalizacji, choć na terenie parku etnograficznego na Białej Górze nadal będzie działać warsztat, w którym zabiegom konserwatorskim i stolarskim są poddawane duże eksponaty.

– Budynek, który ma ponad 1000 m kw. powierzchni umożliwia nam przechowywanie i konserwację zbiorów, czego zwiedzający na co dzień nie oglądają, ale dla nas muzealników jest to bardzo istotne, gdyż dbanie o eksponaty jest jednym z najważniejszych elementów, które są związane z działalnością instytucji, jaką jest MBL w Sanoku – podkreśla Marcin Krowiak, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego.

Nowy magazyn sztuki zapewnia pracownikom MBL znacznie lepsze warunki pracy. Są tu nie tylko przestronne, dobrze doświetlone pracownie, ale również zaplecze socjalne.

Na razie trwają przenosiny poszczególnych pracowni. W nowym miejscu już funkcjonuje warsztat stolarski, w którym aktualnie odnawiana jest licząca ponad 100 lat szafa grająca. Stolarnia wyposażona jest w nowe wyciągi, które sprawują się znacznie lepiej stare.

Przede wszystkim w magazynie sztuki zyskano większą przestrzeń do przechowywania eksponatów. W tym celu muzeum musi jeszcze zakupić specjalne szafy, w których zabytki zostaną umieszczone. Tu będą zgromadzone zbiory sztuki oraz tkaniny i stroje. Okna w magazynie są antywłamaniowe i wyposażone w odpowiednie filtry. Zainstalowano tu instalację do monitoringu oraz ppoż. Ponadto pomieszczenie wyposażone jest w czujniki, które kontrolują wilgotność i temperaturę.

– To będzie wzorcowy magazyn – podkreśla pan dyrektor.

Obecnie trwają przenosiny do pracowni krawieckiej, gdzie staną jeszcze specjalne stoły do prasowania. Tu reparacjom i konserwacjom są poddawane wszystkie muzealne tkaniny. Na 36 tysięcy przedmiotów zgromadzonych w muzeum, jest 4 tysiące tkanin.

W nowym obiekcie wydzielono na dole pomieszczenie do przechowywania dużych i ciężkich eksponatów, jak np. ikonostasy czy elementy konstrukcyjne. Znajduje się tu także pracownia metalu wyposażona w nowoczesne tokarki i spawarki. Naprawia się w niej drobne eksponaty metalowe.

W starej lokalizacji funkcjonuje pracownia konserwatorska, gdzie odnawiane są dzieła sztuki, ale została ona przebudowana i odnowiona. W poprzedniej pracowni ze względu na wilgotność powietrza można było konserwować dzieła sztuki na drewnianych podobraziach jedynie od wiosny do jesieni. Teraz prace mogą trwać cały rok ze względu na stabilną wilgotność.

W perspektywie czasu w przebudowanym obiekcie ma być także uruchomiona sala wystawowa do organizacji wystaw czasowych, na której będą prezentowane eksponaty które nie są na stałe prezentowane w skansenie. To pozwoli Muzeum Budownictwa Ludowego być bliżej mieszkańców miasta, którzy na wyciagnięcie ręki będą mieli nową ofertę placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Magazyn sztuki powstał w Sanoku. 1000 m kw. to dla Muzeum Budownictwa Ludowego cenna przestrzeń [WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto