Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W sobotę w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w tym pięciu na Podkarpaciu, akcja "Warta Pamięci".
W sobotę w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, w tym pięciu na Podkarpaciu, akcja "Warta Pamięci". WartaPamieci.pl
W sobotę (16 września) o godz. 17.30 w prawie trzydziestu miejscach w Polsce odbędą się uroczystości "Warta Pamięci" związane z przypadającą na 17 września kolejną rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Organizowane po raz pierwszy wydarzenia zostanie przeprowadzone również w pięciu miejscach na Podkarpaciu. Są otwarte dla wszystkich, którzy chcą uczcić pamięć polskich bohaterów.

"Warta Pamięci" nie tylko przypomina o napaści Sowietów na Polskę, ale przede wszystkim ma uczcić każdego, kto pełen odwagi podjął się walki w obronie Ojczyzny.

- Co ważne, była to walka nie tylko o całe państwo, ale też o małe Ojczyzny - miasta i wsie wschodniej Polski. Ziemie, na których nasi przodkowie żyli i wychowywali kolejne pokolenie Polaków, ciesząc się, że ich dzieci czy wnuki będą żyły w wyzwolonej nie tak dawno Polsce. Tymczasem sroga rzeczywistość września 1939 roku okazała się inna. Im wszystkim - zarówno znanym z imienia i nazwiska, jak i wszystkim cichym bohaterom i bohaterkom, których nie wymieniają podręczniki od historii - twierdzą organizatorzy wydarzeń.

- W obliczu trwającej wojny ns Ukrainie tegoroczne obchody są ważną okazją nie tylko do uczczenia walczących, ale także rozmowy o tym, co dzisiaj oznacza bycie Polakiem - zwłaszcza dla młodych obywateli Polski. Oba te cele przyświecały twórcom projektu „Warta Pamięci” - podkreślją organizatorzy.

Twórcami projektu są Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl. Projekt jest nie tylko symbolem pamięci, ale także świadectwem wdzięczności i zrozumienia między pokoleniami.

– „Warta pamięci” ma być biało-czerwoną nicią, która połączy nas z bohaterami walczącymi z sowieckim najeźdźcą. Nie tylko we wrześniu 1939 roku, ale także z tymi, którzy walczyli o wolność na wschodnich rubieżach także w konspiracji, czy jako Żołnierze Wyklęci - mówi Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” J. Piłsudskiego, bryg. zs. Marek Matula.

W sobotę 16 września o godz. 17.30 podkarpackie Warty Pamięci odbędą się:

  • Rudniku nad Sanem w powiecie niżańskim - spotkanie przy grobie rodziny Boryczków, na cmentarzu przy ul. Mickiewicza 57 (wejście bramą przy skrzyżowaniu z ul. Zwycięstwa). Rodzina Boryczków została zamordowana 2 października 1939 r., gdy do Kamionki wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej. Boryczkowie zostali rozstrzelani jako "wrogowi ludu".
  • Majdan Sieniawski w powiecie przeworskim - na cmentarzu parafialnym znajdują się mogiły por. Janusza Chrzanowskiego orz kpt. Jana Klepackiego, rozstrzelanych przez żołnierzy Armii Czerwonej 28 września 1939 r. w Majdanie Sieniawskim.
  • Krosno - uroczystości przy tablicy upamiętniającej ofiary napaści niemiecko - sowieckiej w 1939 roku - ściana frontowa klasztoru OO Kapucynów w Krośnie, W czasie stanu wojennego odbywały się przy tym kościele patriotyczne wiece po maszach za Ojczyznę, podczas których składano kwiaty w kształcie krzyża i odsłonięto cztery tablice (upamiętniające poległych w czasie stanu wojennego, Katyń, napaść Związku Sowieckiego na Polskę i marszałka Józefa Piłsudskiego). Miejsce to nazwano kolebką wolności.
  • Kuryłówka, powiat leżajski - bitwa pod Kuryłówka stoczona z oddziałami NKWD, wygrana przez Polaków 7 maja 1945 r. Do Kuryłówki Sowieci wkroczyli 30 września 1939 r.
  • Trzebuska w powiecie rzeszowskim - znajdował się tutaj obóz NKWD, przeznaczony dla żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Od sierpnia do października 1944 r. NKWD prowadziło w Trzebusce obóz dla zatrzymanych żołnierzy AK. Po skazaniu na śmierć, wyroku wykonywano w pobliskim lesie turzańskim.

Organizatorzy zapraszają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce 16 września o godzinie 17:30 - równocześnie w blisko 30 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. Pełna lista lokalizacji oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń jest dostępnych na stronie: www.WartaPamieci.pl.

Akcja uzyskała patronaty oraz osobiste zaangażowanie: Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowanego przez Karola Nawrockiego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W sobotę akcja "Warta Pamięci" dla uczczenia rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto