Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty graffiti w Sanoku [ZDJĘCIA]

Agnieszka Frączek
Warsztaty graffiti w Sanoku
Warsztaty graffiti w Sanoku Agnieszka Frączek
40 młodych ludzi wzięło udział w warsztatach „Art Graffiti – czyli nie pisz głupot po murach” przeprowadzonych w ramach realizowanego przez Miasto Sanok projektu „Bezpieczniej dla mnie i miasta”.

- Warsztaty graffiti organizowane przez Urząd Miasta Sanoka, przerosły nasze oczekiwania - tak podsumowują całe przedsięwzięcie prowadzący je instruktorzy – pasjonaci: Marek Szatkowski i Mariusz Pasowicz.

- Nasza akcja, będąca częścią większego projektu, miała na celu przede wszystkim pokazanie młodym ludziom, że graffiti wcale nie służy do niszczenia jakiegoś miejsca, czy szpecenia go wulgarnymi napisami, ale może mieć wymiar artystyczny. Chcieliśmy skierować działania młodych w stronę tworzenia, a nie dewastacji – mówi Marian Kurasz, zastępca Burmistrza Sanoka.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się już w piątek od warsztatów teoretycznych, podczas których młodzi chętnie wysłuchali tego, co na temat tworzenia graffiti mają do powiedzenia profesjonaliści. Instruktorzy wytłumaczyli, jak powstaje obraz wielkoformatowy i zaprezentowali przykłady z całego świata. Obecni podczas spotkania policjanci poinformowali natomiast młodych o tym, co grozi za akty wandalizmu i jakich formalności należy dopełnić, jeśli chce się wykonać artystyczny mural.

W sobotę od samego rana przyszedł czas na sprawdzenie się w terenie. Instruktorzy i uczestnicy warsztatów, wyposażeni w niezbędne akcesoria, rozpoczęli malowanie ogromnego muralu w dzielnicy Wójtostwo. Przedsięwzięcie było tak duże, że prace nad jego ukończeniem trwały aż trzy dni. Młodzi artyści mogli spróbować wielu technik wykonawczych. Malowali z wielkim zapałem i radością. W konsekwencji mur przy ul. Langiewicza (obok Gimnazjum nr 4) zdobi wielkie malowidło (12 m/2,6 m) o motywach patriotyczno-lotniczych.

To nie koniec artystycznej przygody młodych sanoczan z graffiti, bowiem został ogłoszony konkurs na projekty murali. Prace trzeba dostarczyć do 9 listopada, do Biura Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Sanoka. Projekt należy wykonać w formacie A4, w dowolnej technice. Nagrodą będą materiały do realizacji projektu w plenerze.
Warto dodać, że to nie jedyne działania w ramach akcji, która rozpoczęła się od spotkania 23 października.

Organizatorzy zaprosili do współpracy prezesów spółdzielni mieszkaniowych i przewodniczących rad dzielnic. Pedagog ulicy Ewelina Sokołowska przedstawiła zebrany materiał fotograficzny prezentujący oszpecone napisami, zniszczone przez wandali miejsca w Sanoku. Zostały one zidentyfikowane pod kątem własności lub zarządu. Ustalono, że powstanie katalog takich miejsc, na których będzie można wykonać, oczywiście po wcześniejszych ustaleniach z zarządcą lub właścicielem, artystyczny, ładny mural. Obecni podczas spotkania uznali, że to dobra inicjatywa, która nakreśli ramy rozwiązywania problemów związanych z nieodpowiednimi napisami na murach, ścianach.

**Więcej informacji z Podkarpacia jest na stronie:

podkarpackie.naszemiasto.pl

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto