Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Woliera w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny. Tu ratuje się zwierzęta, które w naturze są skazane na śmierć [WIDEO]

Redakcja
Wideo
od 16 lat
W Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny w Olchowcu w gminie Czarna trwa budowa woliery dla ptaków objętych ścisłą ochroną gatunkową. Woliera jest budowana dzięki wsparciu Sanok Rubber Company S.A., która w całości sfinansowała tę inwestycję.

Umowa z sanocka spółką dotycząca sponsoringu została podpisana w maju 2023. W tej chwili trwa budowa woliery przeznaczonej dla ptaków średniej wielkości.

Park Ochrony Bieszczadzkiej Fauny jest prowadzony przez stowarzyszenie o tej samej nazwie. Leży w Olchowcu w gminie Czarna, pomiędzy Jeziorem Solińskim, a Otrytem. Zajmuje teren 5 ha. W chwili obecnej we parku przybywa jedenaście osobników, przedstawicieli siedmiu gatunków.

Stowarzyszenie jest organizacją non-profit działającą na rzecz ochrony zwierząt. Bazuje na wsparciu finansowym udzielanym przez osoby prywatne i firmy sponsorujące. Jednym ze sponsorów jest sanocka spółka, która przekazała pieniądze na budowę woliery. Na swoje miejsce w nowym lokum czeka jastrząb, który stracił oko.

Misją stowarzyszenia jest prowadzenie parku, który stanowi połączenie tradycyjnego ogrodu zoologicznego i azylu dla zwierząt. W przyszłości planuje się otworzyć w Olchowcu ośrodek rehabilitacji dzikiej fauny.

– Naszym głównym zadaniem jest danie domu zwierzętom, które nie mogą wrócić na wolność – podkreśla Robert Gatzka, biolog z Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny.

Dotyczy to wszystkich zwierząt występujących w Bieszczadach, również będących pod ochroną, m.in. żbików, puchaczy, puszczyków, kruków, myszołowów, gawronów i innych gatunków ssaków i ptaków.

To tylko część misji, gdyż opiekę znajdują tu również zwierzęta, które wymagają rekonwalescencji, ale mogą wrócić do naturalnego środowiska.

Trzecim filarem, na którym opiera się działalność stowarzyszenia, jest edukacja przyrodnicza.

W planach jest przystosowanie parku do przyjęcia takich zwierząt jak: orły, rysie, jenoty, jelenie, wilki i inne występujące w Bieszczadach. Marzeniem twórców parku jest stworzenie profesjonalnego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych oraz zapewnienie im pomocy i bytowania w środowisku jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Woliera w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny. Tu ratuje się zwierzęta, które w naturze są skazane na śmierć [WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto