Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

10 mln zł na budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. To początek dużego wyzwania [WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
10 mln zł otrzymał powiat sanocki na budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. Wsparcie finansowe zostało udzielone w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To dla uczniów, ich rodziców, dyrekcji i nauczycieli bardzo dobra wiadomość, gdyż od wielu lat zabiegano o stworzenie uczniom SOSW właściwych warunków do nauki i rewalidacji.

Dzięki kwocie 10 mln zł łatwiej będzie zrealizować tę inwestycję.

– To przyspieszy budowę tak długo oczekiwanego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – podkreśla starosta sanocki Stanisław Chęć.

– Teraz mamy pewność, że po wielu latach dzieci i rodziny otrzymają to, co już dawno powinno funkcjonować. Trochę to trwało, ale nie wszystko na tej drodze układało się po naszej myśli. Dziękuję szczególnie rodzicom za walkę – dodaje Damian Biskup, członek zarządu powiatu sanockiego.

Aktualnie SOSW działa w dwóch lokalizacjach, przy ul. Konarskiego, i Lipińskiego. Obiekty nastręczają sporo problemów. Szczególnie budynek szkoły przy ul. Lipińskiego jest krytykowany ze względu na panującą w nim wilgoć. Rodzice uczniów od lat domagali się polepszenia warunków nauczania i rewalidacji. Wspierała ich cała społeczność Sanoka i media.

Tak naprawdę dopiero w tej kadencji zapadły konkretne decyzje. Nowy budynek SOSW ma powstać na liczącej 1,5 ha działce na Olchowcach, która jest własnością powiatu sanockiego, choć poprzednio były plany, by zlokalizować ośrodek w budynku po „tzw. setce na ul. Jagiellońskiej. Z tych planów jednak nic nie wyszło, choć byłoby to tańsze rozwiązanie. Pierwotnie wyceniono je na 10 mln zł, ale zapewne obecnie ten koszt byłby wiekszy. Natomiast dzięki dofinansowaniu z rządowego programu powiat sanocki może zacząć tworzyć montaż finansowy, dzięki któremu znajdą się środki na całość inwestycji. Jednym z posunięć, które przybliżą powiat do tego celu, może być np. sprzedanie nieruchomości przy ul. Jagiellońskiej, ale to nie jest jedyna szansa na zdobycie większej kwoty. Władze powiatu sanockiego mają w zanadrzu dodatkowe pomysły, jednakże jest za wcześnie, by o nich mówić.

Już wiadomo, że nowa inwestycja jest dobrze przemyślana. Duża w tym zasługa Roberta Dudka, dyrektora SOSW, który skonkretyzował potrzeby ośrodka. Projekt ma być wzorowany na podobnej inwestycji w Dębicy, która jest już zakończona, ale stanowić całkowicie nowe, sanockie rozwiązanie.

Właśnie to podejście spowodowało, że już jest wiadomo, że powierzchnia budynku musi być zwiększona z 3 tys. m kw. do 5 tys. m kw., by zaspokoić wszystkie potrzeby uczniów i nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 mln zł na budowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. To początek dużego wyzwania [WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto