Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przekazanie laptopów dla uczniów z gminy Komańcza [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wideo
od 16 lat
Gmina Komańcza otrzymała 29 laptopów zakupionych przez Ministra Cyfryzacji, z czego 12 sztuk zostało w dniu 4 października przekazanych rodzicom i uczniom.

Rok wcześniej do uczniów trafiły laptopy w ramach programu dla byłych pracowników państwowych gospodarstw rolnych, dlatego dzisiaj liczba obdarowanych nie była imponująca, gdyż jak podkreśla Roman Bzdyk, wójt gminy Komańcza, pomoc rzeczowa nie może się dublować.

Jolanta Wiewiórska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzepedzi podkreśla, że do zarządzanej przez nią placówki edukacyjnej uczęszczają nie tylko dzieci z tej miejscowości, ale także z Turzańska, Szczawnego, Kulasznego i Wysoczan. Mieszka w nich sporo rodzin wielodzietnych, w których jest kilkoro dzieci uczęszczających do szkoły. Był więc problem z dostępnością do sprzętu, nawet jeśli rodzina posiadała komputer.

Uczniowie klas IV na mocy ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli są wyposażeni przez państwo w laptopy. Otrzymują je zarówno uczniowie publicznych jak niepublicznych szkół podstawowych. Działanie są realizowane od roku szkolnego 2023/2024.

Zgodnie z ustawą, zakupu laptopów dokonuje Minister Cyfryzacji. Następnie sprzęt jest przekazywany rodzicom za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę. Odbywa się to na podstawie umowy przekazującej laptop na własność albo umowy użyczenia – zgodnie z preferencjami rodziców.

Zgodnie z przepisami sprzęt przekazany uczniowi stanowi własność rodziców. Nie może być on przedmiotem kupna lub zbytu w okresie 5 lat od dnia przyjęcia go na własność. Jeżeli rodzice nie chcą zastosować takiego rozwiązania, wówczas właścicielem laptopa staje się organ prowadzący szkołę, który przekazuje uczniowi laptop na podstawie umowy użyczenia zawartej z jego rodzicami.

Dlatego dzieci z gminy Komańcza przybyły do urzędu gminy w towarzystwie rodziców. Laptopy wręczał im wójt gminy Komańcza i starosta sanocki Stanisław Chęć.

– Bardzo cieszymy się z tej pomocy rzeczowej, dlatego, że te komputery będą służyć uczniom – podkreśla wójt Roman Bzdyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przekazanie laptopów dla uczniów z gminy Komańcza [ZDJĘCIA, WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto