Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Prusieku jest potrzebna większa szkoła podstawowa, więc gmina wzięła się za budowę [WIDEO]

Redakcja
Wideo
od 16 lat
W tym roku rozpoczęto przebudowę oraz rozbudowę Szkoły Podstawowej w Prusieku, bo stara placówka oświatowa licząca ponad pół wieku, nie może pomieścić już wszystkich dzieci, gdyż w gminie wiejskiej Sanok wzrasta liczba mieszkańców.

– Po wielu latach analiz doszliśmy do wniosku, że jest potrzeba rozbudowy tej szkoły – podkreśla Paweł Wdowiak, z-ca wójta gminy Sanok. – Rozbudowa szkoły w Prusieku to inwestycja niezwykle ważna dla lokalnej społeczności. Dzięki przebudowie i rozbudowie szkoły znacznie poprawią się warunki prowadzenia zajęć lekcyjnych. Budowa sali gimnastycznej, której dotąd w szkole brakowało, umożliwi dzieciom i młodzieży prawidłowy rozwój fizyczny, a ponadto, jak to zwykle bywa w większości szkół, stanie się ważnym miejscem integracji podczas szkolnych uroczystości czy apeli. Po rozbudowie szkoła może stać się atrakcyjnym miejscem edukacji także dla uczniów okolicznych miejscowości.

Na koniec 2022 roku gminę Sanok zamieszkiwało 18 222 osób. Największymi skupiskami ludności są Niebieszczany liczące 2 190 mieszkańców, Trepcza z liczbą mieszkańców 1129 oraz Strachocina o łącznej liczbie mieszkańców 1 111. Najmniej osób zamieszkuje Stróże Wielkie – 73 osoby.

Z raportu o stanie gminy z 2022 roku wynika, że w niektórych miejscowościach zwiększa się liczba ludności. Przybyło mieszkańców w Bykowcach, Lalinie, Lisznej, Międzybrodziu, Płowcach, Srogowie Górnym, Sanoczku, Stróżach Małych i Zabłotcach. Są to w większości pięknie zlokalizowane sołectwa, dogodnie położone, ale z dala od głównych arterii komunikacyjnych. Można więc domniemywać, że za wzrostem liczby mieszkańców stoi atrakcyjność osadnicza tych miejscowości, z łatwym dostępem komunikacyjnym, ale nie zagrożonych powstaniem nowych, zatłoczonych dróg.

W sporej części wsi liczba mieszkańców jednak spada. Generalnie jednak gmina Sanok notuje wzrost liczby mieszkańców za 2022 rok o ponad 2%, choć tak jak w wielu jednostkach samorządu terytorialnego na Podkarpaciu przyrost naturalny jest tu ujemny. To oznacza, że do gminy Sanok przesiedlają się mieszkańcy innych miejscowości. Można domniemywać, że chętnie zamieszkują tu rodziny z dziećmi, np. z Sanoka, licząc na spokój, czyste powietrze i ładne widoki.

– Jako gmina Sanok mamy cały czas przyrost mieszkańców – dodaje z zadowoleniem zastępca wójta. – Demografia wskazuje, że rozbudowa szkoły jest koniecznością.

W samym Prusieku, który obecnie liczy 832 osoby, liczba mieszkańców spada, ale do tutejszej szkoły uczęszczają też dzieci z Sanoczka, który z kolei notuje przyrost liczby mieszkańców o ponad 11% w stosunku do 2014 roku.

Obecnie do Szkoły Podstawowej w Prusieku uczęszcza około 100 uczniów. Jest to szkoła ośmioklasowa wraz z oddziałem „0”.

Za starym budynkiem szkoły powstaje nowy segment, którego najważniejszym obiektem jest sala do ćwiczeń.

– Nie jest to sala pełnowymiarowa, ale dzieci w przyzwoitych warunkach będą mogły odbywać zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje Paweł Wdowiak.

W ramach prac budowlanych zostaną także przebudowane pomieszczenia w starym budynku szkoły. Wykonane zostaną nowe instalacje: elektryczna, gazowa, centralnego ogrzewania wraz z kotłownią, wodociągowa oraz kanalizacyjna. W miejsce obecnie istniejącej jednej z sal lekcyjnych, pokoju nauczycielskiego oraz toalety powstanie ciąg komunikacyjny: korytarz ze schodami i pochylnią, a także toalety.

Natomiast dobudowane skrzydło będzie budynkiem dwukondygnacyjnym. Na parterze powstanie m.in. pokój nauczycielski, gabinet dyrektora, wspomniana sala gimnastyczna, szatnie, sanitariaty z WC (w tym dla osób niepełnosprawnych), jadalnia oraz świetlica. Natomiast na I piętrze zaprojektowano pięć sal lekcyjnych, salę komputerową, WC, również dla niepełnosprawnych, pokój socjalny oraz pomieszczenie gospodarcze.

Inwestycja kosztuje ponad 6 mln zł. Gmina przy jej realizacji posiłkuje się dofinansowaniem zewnętrznym. 5 mln zł pozyskała z Polskiego Ładu, a 1,1 mln zł pokrywa z własnego budżetu. Złożyła też wniosek do MEiN na zakup wyposażenia.

Planuje się, że prace zostaną zakończenie na wiosnę 2024 r. Wtedy też uczniowie rozpoczną naukę w wybudowanym skrzydle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Prusieku jest potrzebna większa szkoła podstawowa, więc gmina wzięła się za budowę [WIDEO] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto