Dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie traktowany na równi z plastikowym. Rząd przyjął ustawę

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Portfel gruby od dokumentów wkrótce może stać się przeszłością.
Portfel gruby od dokumentów wkrótce może stać się przeszłością. gov.pl / materiały promocyjne
mObywatel to niezwykle przydatna aplikacja, z której korzysta coraz więcej Polaków. Cyfryzacja dokumentów z roku na rok postępuje, co jest zjawiskiem pożądanym przez większość obywateli. Do tej pory dowód osobisty zawarty w apce nie jest honorowany przez wszystkie instytucje, co wkrótce ma się zmienić. Rząd przyjął już projekt ustawy o mObywatelu, którego celem jest zrównanie zawartości aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. Zobacz, kiedy to nastąpi.

Spis treści

Aplikacja mObywatel

Publiczna aplikacja mObywatel to swojego rodzaju portfel, w którym możemy przetrzymywać wszystkie najważniejsze dokumenty w formie cyfrowej, ale nie tylko. Zawarte są w niej różne moduły i funkcje, umożliwiające pozostawienie fizycznych dokumentów w domu lub załatwienie niektórych spraw urzędowych. Wśród nich wyróżniamy takie jak m.in.:

  • mObywatel, czyli cyfrowy dowód osobisty;
  • mLegitymacja szkolna/studencka oraz emeryta-rencisty;
  • Legitymacja adwokacka;
  • mPrawo jazdy i wykaz otrzymanych punktów karnych;
  • mPojazd – cyfrowy dowód rejestracyjny wraz z informacją o ubezpieczeniu i dacie obowiązywania przeglądu;
  • eRecepta – historia wystawionych recept i dostęp do nich;
  • Unijny Certyfikat COVID;
  • Karta Dużej Rodziny;
  • Polak za granicą – informacje dotyczące poszczególnych państw, np. sytuacja epidemiczna, ostrzeżenia bezpieczeństwa.
  • Złóż wniosek – o zwiększenie limitu na energię elektryczną, o zakup preferencyjnego węgla dla gospodarstw domowych, o refundację podatku VAT za paliwo gazowe;
  • Zgłoszenie naruszeń środowiskowych.

mObywatel na równi z dowodem plastikowym

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów, zrówna dokumenty, które są zawarte w tej aplikacji, z dokumentami tradycyjnymi. Oznacza to, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji.

– Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o mObywatelu, którego celem jest zrównanie dokumentów cyfrowych w tej aplikacji z dokumentami tradycyjnymi. Chcemy, żeby mObywatel stał się mitycznym w czasach PO „jednym okienkiem” do załatwiania swoich spraw – mówi premier Mateusz Morawiecki.

mObywatel to przede wszystkim aplikacja pozwalająca na okazanie swojej tożsamości urzędom i służbom.
mObywatel to przede wszystkim aplikacja pozwalająca na okazanie swojej tożsamości urzędom i służbom. gov.pl / materiały promocyjne

Jedną z możliwości, jaką umożliwiłoby zrównanie wartości dokumentu fizycznego oraz cyfrowego jest możliwość „zaciągania” niektórych danych przy wypełnianiu wniosków przez internet. Po wpisaniu swojego numeru PESEL podstawowe dane o obywatelu automatycznie pojawiłyby się w odpowiednich komórkach danego dokumentu.

– W rejestrach państwowych jest bardzo wiele danych. Formularz elektroniczny, w przeciwieństwie do papierowego, nie powinien wymagać wpisania danych, które urząd już na nasz temat posiada. Przykładem mogą być uruchomione niedawne w aplikacji wnioski, np. w zakresie dodatków węglowych, dodatków do innych źródeł ciepła, czy zgłoszenia chęci zakupu węgla w preferencyjnej cenie – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Co więcej, w aplikacji mObywatel ma pojawić się możliwość wystawiania pełnomocnictw w celu załatwiania wielu spraw urzędowych poprzez członków swojej rodziny, znajomych czy przyjaciół. Może to okazać się szczególnie przydatne w przypadku konieczności załatwienia spraw w urzędzie przez osobę przewlekle chorą lub niepełnosprawną. W aplikacji będzie również można wnosić opłaty urzędowe.

W ocenie szefa rządu nowe rozwiązanie „pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi”.

Kiedy zmiany zaczną obowiązywać?

Ustawa została przyjęta przez rząd 28 lutego 2023 roku. Nowe przepisy zasadniczo wejdą w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Sztuczna inteligencja pomoże stacjom radiowym?

Materiał oryginalny: Dowód osobisty w aplikacji mObywatel będzie traktowany na równi z plastikowym. Rząd przyjął ustawę - GRA.PL

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie