Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu mogą powstać nowe rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest "Jaworzyny Krzeczkowskie" niedaleko Przemyśla [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Pokryty mchem pień w lesie w okolicy m. Krzeczkowa w Nadleśnictwie Krasiczyn, 26 bm. Leśnicy zaproponowali utworzenie tu rezerwatu przyrody nieożywionej „Jaworzyny Krzeczkowskie". W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem Lasów Państwowych, zrodziła się inicjatywa utworzenia w kraju 100 nowych rezerwatów, z czego 9 na terenie RDLP w Krośnie.
Pokryty mchem pień w lesie w okolicy m. Krzeczkowa w Nadleśnictwie Krasiczyn, 26 bm. Leśnicy zaproponowali utworzenie tu rezerwatu przyrody nieożywionej „Jaworzyny Krzeczkowskie". W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem Lasów Państwowych, zrodziła się inicjatywa utworzenia w kraju 100 nowych rezerwatów, z czego 9 na terenie RDLP w Krośnie. PAP/Darek Delmanowicz
W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem Lasów Państwowych zrodziła się inicjatywa utworzenia w kraju 100 nowych rezerwatów, z czego 9 zaproponowali leśnicy z Podkarpacia.

Przedstawiamy propozycje nowych rezerwatów krajobrazowych

Dwa z nich to rezerwaty krajobrazowe:

  • "Przełom Wołosatego" (Nadleśnictwo Stuposiany), obejmujący przełomowy odcinek doliny potoku Wołosaty ze zbiorowiskami roślinnymi o powierzchni 143 ha,
  • "Przełom Strwiąża" na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (349 ha), obejmujący przełomowy odcinek rzeki Strwiąż należącej do zlewni Morza Czarnego.

"Jaworzyny Krzeczkowskie" - proponowany rezerwat przyrody nieożywionej

Z kolei w Nadleśnictwie Krasiczyn zaproponowano utworzenie rezerwatu przyrody nieożywionej "Jaworzyny Krzeczkowskie" (15 ha) z naturalnymi odsłonięciami skalnymi i płatem chronionej paproci języcznika zwyczajnego.

Przyszłe rezerwaty leśne na Podkarpaciu

Kolejne sześć rezerwatów będzie miało charakter leśny, chroniąc rozmaitość siedlisk na terenie regionu.

  • Największy z nich, "Dolina Olchowatego" (482 ha) na terenie Nadleśnictwa Komańcza, obejmie dolinę potoku wypływającego spod szczytu Chryszczatej wraz z terenem osuwiska, które dało początek Jeziorkom Duszatyńskim.
  • Na terenie Nadleśnictwa Cisna projektuje się rezerwat "Dziurkowiec" (189 ha), który na grzbiecie granicznym chronił będzie jaworzynę ziołoroślową oraz połoninowe zbiorowiska roślinne.
  • Bardzo ciekawy charakter będzie miał "Las w Nowym Narcie" w Nadleśnictwie Kolbuszowa, gdzie na 10 ha powierzchni zachował się drzewostan z wiekowymi dębami bez śladów użytkowania od dziesięcioleci.
  • Z kolei w Nadleśnictwie Sieniawa zaproponowano utworzenie 23-hektarowego "Lasu Zapaśnego", w którym najstarsze z dębów liczą około 200 lat. Samo określenie "las zapaśny" ukute zostało wiele lat temu na drzewostan stanowiący zapas do użytkowania "w zdarzeniach niespodziewanych i potrzebach nadzwyczajnych".

"Las bukowy pod Obnogą" - rezerwat z bogactwem typów lasu

Sporą powierzchnię – 354 ha – będzie miał rezerwat "Las bukowy pod Obnogą" (Nadleśnictwo Stuposiany), w którym występuje całe bogactwo typów lasu; od nadrzecznej olszyny górskiej w dolinie potoku Roztoki, poprzez mocno zróżnicowane płaty żyznej buczyny karpackiej i kwaśnej buczyny górskiej, po jaworzynę górską z miesiącznicą trwałą i płaty sztucznie wprowadzonej świerczyny na dawnych polanach wypasowych. Zachowały się tu również górskie łąki śródleśne z charakterystyczną roślinnością a w dolinie potoku Roztoki obserwujemy również ślady eksploatacji lasu z okresu międzywojennego, wykonywanej przez ekipy huculskich drwali. Do niedawna widoczne były jeszcze resztki drewnianych ryz, klauz piętrzących wodę do spławu, skuwane progi wodospadów i ślady kolejki leśnej dochodzącej do poziomicy 800 m n.p.m.

Najmniejszy z proponowanych rezerwatów - "Moczary"

Najmniejszy z proponowanych rezerwatów (zaledwie 9 ha) to "Moczary" na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, który obejmie dobrze zachowany fragment lasu łęgowego i boru bagiennego.

Sto rezerwatów na stulecie Lasów Państwowych

- Sto rezerwatów na stulecie ma z jednej strony wymiar symboliczny, z drugiej jednak to rzeczywisty wkład w ochronę przyrody i wdrożenie nowych standardów w działania Lasów Państwowych - zaznacza Janusz Starzak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. - Nasze propozycje zostały przesłane do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, gdzie zapadną ostateczne decyzje w tej kwestii.

Łączna powierzchnia proponowanych rezerwatów i ich wpływ na ochronę przyrody

Łączna powierzchnia proponowanych rezerwatów to 1 574 ha. Do tej pory na terenie RDLP w Krośnie było 78 rezerwatów o powierzchni 10 248 ha. W zdecydowanej większości mają one charakter leśny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podkarpaciu mogą powstać nowe rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest "Jaworzyny Krzeczkowskie" niedaleko Przemyśla [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto