Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lisznej powstaje nowe miejsce wypoczynku - EKO Altana

OPRAC.:
Wojciech Zatwarnicki
Wojciech Zatwarnicki
W Lisznej (gmina Sanok) trwają prace związane z budową EKO Altany. Projekt jest inicjatywą społeczności wsi w imieniu, której wystąpił samorząd Gminy Wiejskiej Sanok.

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu pn. „Budowa ogólnodostępnej EKO Altany wyposażonej w elementy małej architektury oraz przyjazne przyrodzie zagospodarowanie przestrzeni”.

- Inwestycja ta jest idealnym przykładem na potwierdzenie faktu, że współpraca i zaangażowanie przynosi zawsze doskonałe efekty. W realizację zaplanowanych zadań aktywnie włączyli się mieszkańcy, samorząd i organizacje pozarządowe. Idea projektu zachęciła do włączenia się także najmłodszych mieszkańców Lisznej – mówi Paweł Wdowiak, zastępca wójta gminy Sanok. - Dzięki wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w ramach zajęć prowadzonych w bibliotece, dzieci własnoręcznie pomalują i ozdobią budki lęgowe dla ptaków, domki i hotele dla owadów oraz domki dla jeży. Altana wraz z dodatkowymi elementami małej architektury znacząco podniesie walory aranżacyjne i zdecydowanie wydłuży czas korzystania z utworzonej, otwartej przestrzeni – dodaje Paweł Wdowiak.

Istniejący w bliskim sąsiedztwie plac zabaw dla dzieci, Otwarta Strefa Aktywności czy boisko sportowe dotychczas nie posiadały żadnego zadaszonego miejsca, które uwzględniałoby zmienne warunki pogody np. upał lub deszcz. Teraz ma to się zmienić.

Liszna to malowniczo położona miejscowością, z niewielkim ruchem pojazdów, a co za tym idzie niską emisją hałasu i czystym powietrzem. Do 1939 r. istniały tam dwa sanatoria. Jedno z sanatoriów ufundowane zostało w okresie II Rzeczypospolitej przez Michalinę Mościcką, pierwszą damę Polski, małżonkę Prezydenta RP, Ignacego Mościckiego. Sanatorium miało w swojej ofercie kąpiele wodne, a jego niezaprzeczalnym atutem był szczególny mikroklimat gór. Niestety sanatorium zostało zniszczone przez Niemców w 1941. Niemniej jednak z naturalnych dobrodziejstw Lisznej oraz ich dobroczynnych efektów można czerpać i dzisiaj.

Niebagatelną rolę odgrywa również fakt, iż cała wieś zlokalizowana jest na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, co dodatkowo wzmacnia jej potencjał przyrodniczy i walory wypoczynkowe.

Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025 na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto