Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w Sanoku ławka solarna została opracowana przez studentów sanockiej uczelni. To ich praca magisterska

Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Studenci z Sanoka opracowali projekt ławeczki solarnej. Będzie to pierwsza taka ławka w mieście.

Opracowanie projektu ławeczki jest jednym z zadań realizowanego przez Uczelnię Państwową w Sanoku projektu „OZE – dobry kierunek na przyszłość” finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Uczelnia otrzymała blisko 150 tys. zł na jego realizację.

Jak podkreśla rektor dr inż. Mateusz Kaczmarski, projekt ma charakter kompleksowego wsparcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów w zakresie kształcenia w tematyce odnawialnych źródeł energii.

– W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie 20 warsztatów praktycznych, dwóch konkursów naukowych oraz opracowanie koncepcji ławeczki solarnej – informuje pan rektor.

Pierwsza w Sanoku ławka solarna została opracowana przez studentów sanockiej uczelni. To ich praca magisterska

Praca magisterska - ławka solarna

Projekt ławki solarnej powstał w ramach pracy magisterskiej pt.: „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w przestrzeni społecznej – projekt, wykonanie i optymalizacja energetyczna ławeczki fotowoltaicznej wraz z systemem ładowania urządzeń mobilnych i turystycznych”. Opracował go zespół badawczy, w skład którego weszli Witold Pieprzak i Marek Sierota, studenci kierunku „mechanika i budowa maszyn”, przygotowując go pod okiem promotora dr. Grzegorza Klimkowskiego.

W realizacji projektu największą trudnością dla studentów było umieszczenie panelu fotowoltaicznego, tak by ławka była zarazem funkcjonalna i estetyczna.

Jak podkreśla Witold Pieprzak, w podobnych konstrukcjach, panel znajduje się na zadaszeniu ławeczki lub na oparciu. To drugie rozwiązanie studenci uznali za mniej funkcjonalne i postawili na pierwsze z nich.

ławeczka solarna wizualizacja
arch. UP w Sanoku (2)

Ławeczki solarne można wykorzystać przy ścieżkach rowerowych, na miejscach postojowych przy szlakach turystycznych, czyli wszędzie tam, gdzie jest trudny dostęp do sieci elektrycznej. Użytkownicy mogą dzięki tym konstrukcjom ładować nie tylko telefony, tablety, czy powerbanki, ale również latarki i inne urządzenia turystyczne.

Jak dodaje dr Grzegorz Klimkowski, zakres pracy ewoluował. Pierwotnie studenci mieli opracować projekt ławeczki, której koszt będzie wynosił około 2 tys. zł. Zdobycie dofinansowania spowodowało, że zwiększyło się pole manewru. Ławeczka będzie mogła być wyposażona w akumulator, co pozwoli np. zainstalować lampkę z czujnikiem ruchu. Dzięki temu ławeczka będzie również do użycia wieczorami.

Promotor widzi przyszłość przed tego typu urządzeniami, gdyż bazują one na czystej i darmowej energii, prostota zaś konstrukcjo powoduje, że koszt ławeczki wcale nie musi być wysoki, co może przełożyć się na powszechność zastosowania.

Do końca maja lub na początku czerwca ławka solarna stanie przy uczelnianym Centrum Sportowo-Dydaktycznym w Sanoku, gdzie będą mogli korzystać z niej studenci i pracownicy.

Pracownia dydaktyczna w Instytucie Technicznym

W ramach projektu w Instytucie Technicznym powstanie także pracownia dydaktyczna odnawialnych źródeł energii wraz z wyposażeniem. Będzie służyła do prowadzenia zajęć dla studentów oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Realizacja całości zaplanowanych w projekcie przedsięwzięć ma odbyć się do końca października 2024 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza w Sanoku ławka solarna została opracowana przez studentów sanockiej uczelni. To ich praca magisterska - Nowiny

Wróć na sanok.naszemiasto.pl Nasze Miasto